Chiny mają więcej patentów na sztuczną inteligencję niż Stany Zjednoczone

Chiny mają więcej patentów na sztuczną inteligencję niż Stany Zjednoczone

Chiny i Stany Zjednoczone rywalizują ze sobą o pozycję lidera w rozwiązaniach technologicznych, zaś wyścig przyspieszył po przejęciu władzy przez administrację Donalda Trumpa, który wielokrotnie oskarżał Państwo Środka o stosowanie nieczystych metod. Okazuje się, że konkurent wyprzedził USA pod względem liczby zgłoszonych patentów na technologię związaną ze sztuczną inteligencją. Potwierdził to Li Yuxiao z Chińskiej Akademii Badań Cyberprzestrzeni podczas 7. konferencji World Internet Conference. Kraj ten złożył rok temu ponad 110 tysięcy patentów, co daje większą ilość niż w przypadku Stanów Zjednoczonych (niestety statystyki odnośnie USA nie zostały ujawnione). Tak jak wspomnieliśmy zarówno Chiny jak i Stany Zjednoczone starają się zdominować rynek zaawansowanych technologii m.in. 5G, który jest regularnie wdrażany w kolejnych miejscach na świecie.

Chiny zdołały wyprzedzić Stany Zjednoczone pod względem liczby zgłoszonych patentów na technologię związaną ze sztuczną inteligencją.

Chiny mają więcej patentów na sztuczną inteligencję niż Stany Zjednoczone

Chiny są zdeterminowane, żeby do 2030 roku wieść prym, jeśli chodzi o badania nad sztuczną inteligencją, w tym celu władze nie szczędzą inwestycji środków w tę dziedzinę. Zobaczymy jednak jak dalej potoczy się spór toczony między USA a Chinami szczególnie po amerykańskich wyborach prezydenckich. Należy przypomnieć, że Państwo Środka kilka miesięcy temu zdołało wyprodukować własne moduły pamięci RAM DDR4 bez użycia obcych technologii. Dokonała tego firma Xi'an UniIC Semiconductors (UniIC), która dostarczyła pierwsze tego typu moduły DDR4-2400 i DDR4-2667 o pojemności 8 GB. Wprawdzie same w sobie niczym się nie wyróżniają ani nie są bardziej zaawansowane od dostępnych w sprzedaży rozwiązań to fakt, że stworzono je w całości w Chinach ma czynić je wyjątkowymi.

Sztuczna inteligencja pomaga w różnych dziedzinach życia. Facebook od jakiegoś czasu korzysta z usług sztucznej inteligencji, a ostatnio portal społecznościowy wykorzystał uczenie maszynowe do nadawania priorytetu postom oczekującym w kolejce, którymi następnie zajmują się ludzie. W założeniu przyspieszy to proces analizowania treści przez grupę moderatorów i skuteczniejsze wyselekcjonowanie oraz usunięcie tych niezgodnych z regulaminem, których na platformie social media nie brakuje. Przytoczona metoda sprawia, że system używa kilku algorytmów opartych na uczeniu maszynowym, żeby nadać treściom odpowiedni priorytet, zaś całość opiera się na kwestii ich rozprzestrzeniania, dotkliwości oraz prawdopodobieństwa tego, że łamią regulamin.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Chiny mają więcej patentów na sztuczną inteligencję niż Stany Zjednoczone

 0