Chiny naciskają na rozwój firm technologicznych. Ogromne zachęty podatkowe

Chiny naciskają na rozwój firm technologicznych. Ogromne zachęty podatkowe

Rząd nie finansuje rozwoju firm, ale zmniejsza obciążenia podatkowe przedsiębiorstw, czyniąc działalność badawczo-rozwojową bardziej atrakcyjną finansowo, aby zachęcić firmy do większych inwestycji w badania i rozwój.

W obliczu zachodnich sankcji, rząd Chin zwiększa środki i zachęty na rozwój technologii.

Plan strategiczny Made in China 2025, mający na celu rozwój krajowego przemysłu chipów, pobudził do założenia w Republice Ludowej dziesiątek tysięcy producentów półprzewodników bez fabryki w ciągu zaledwie kilku lat. Dużo z tych firm jednak nie przetrwało, pomimo pomocy państwa. Chiny zamierzają jednak dalej pobudzać krajowy rozwój i przygotowują obecnie kolejną dużą kampanię motywacyjną dla firm produkujących półprzewodniki, która zapewni znaczną rekompensatę wydatków na badania i rozwój.

Chiny wprowadzają kolejny plan zachęcający krajowe firmy do większych inwestycji w działalność badawczo-rozwojową.

chiny cpu

Najważniejszym elementem tej polityki jest ulepszony system odliczeń z tytułu wydatków na badania i rozwój półprzewodników. Firmy, które przeznaczą fundusze na działalność badawczo-rozwojową i wygenerują z tych wydatków aktywa materialne, zostaną nagrodzone hojnymi ulgami przed opodatkowaniem. W szczególności mogą przewidzieć odliczenie 120% faktycznej kwoty wydanej w latach 2023–2027. Z drugiej strony w przypadku przedsiębiorstw, których inwestycje w badania i rozwój kończą się utworzeniem wartości niematerialnych i prawnych, istnieje przepis dotyczący amortyzacji tych aktywów przed opodatkowaniem według znacznej stawki 220% kosztu środka trwałego w tym samym pięcioletnim okresie.

Jak to działać ma w praktyce? Jeśli firma wyda 100 dolarów na działania badawczo-rozwojowe, których efektem są aktywa materialne, może odliczyć 120 dolarów (120% ze 100 dolarów) od swojego dochodu podlegającego opodatkowaniu. Oznacza to, że otrzymuje ulgę podatkową w kwocie wyższej niż faktycznie wydała, co zmniejsza dochód podlegający opodatkowaniu i w konsekwencji obciążenie podatkowe. Jeśli wydatki na prace badawczo-rozwojowe prowadzą do powstania wartości niematerialnych i prawnych, spółka może amortyzować (rozłożyć) koszt tego składnika w czasie. W takim przypadku, jeśli składnik wartości niematerialnych i prawnych kosztuje 100 USD, może odliczyć 220 USD (220% ze 100 USD) od dochodu podlegającego opodatkowaniu w określonym okresie.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Chiny naciskają na rozwój firm technologicznych. Ogromne zachęty podatkowe

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł