Według najnowszego raportu Bloomberga, Departament Obrony USA planuje podpisać pierwszą umowę na pozyskiwanie galu z amerykańskimi lub kanadyjskimi firmami do końca tego roku.
Chiny wprowadziły niedawno nowe przepisy eksportowe dotyczące galu i germanu, które wymagają uzyskania licencji eksportowej na sprzedaż tych metali poza granicami kraju przez lokalne firmy. Obecnie Chiny kontrolują około 94% światowej produkcji galu i około 60% światowej produkcji germanu. Ograniczenia te mogą wpłynąć na ceny i produkcję niektórych komponentów na rynku, ale jednocześnie mogą skłonić inne kraje do wydobywania tych metali, co może wpłynąć na dominującą pozycję Chin w przyszłości, jednak obecnie stanowi duży problem dla USA.
Odcięcie Amerykanów od dostaw galu z Chin, które kontrolują około 94% światowej produkcji, stanowi spory problem. Pentagon pospiesznie szuka rozwiązania i będzie próbować recyklingu z wycofanych urządzeń.
Chociaż Ameryka posiada rezerwy germanu, to nie ma rezerw galu, który jest kluczowym metalem wykorzystywanym w różnych zastosowaniach przez Departament Obrony, takich jak radary, urządzenia telekomunikacyjne i chipy. Zdaniem rzecznika Jeffa Jurgensena Pentagon planuje skorzystać z ustawy o produkcji obronnej (DPA), aby priorytetowo przyznać kontrakty do końca roku, skupiając się na odzyskiwaniu galu z różnych odpadowych produktów. DPA umożliwia finansowanie kluczowych sektorów przemysłu krajowego ze względów bezpieczeństwa narodowego. Pentagon zaznaczył, że najszybszym sposobem na uzyskanie dostępu do tych materiałów w USA jest odzyskiwanie, a nie wydobycie, co wcześniej nie było finansowane w ramach DPA.
Proces recyklingu galu ma duży potencjał i może być pozyskiwany z różnych odpadów, w tym z produkcji płytek półprzewodnikowych oraz z używanych lub wadliwych urządzeń. Według analityka Alexandra Holdernessa z Grupy Inicjatyw Obronnych Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych, recykling rafinuje gal o wyższej czystości, który może być następnie wykorzystywany w produkcji.
Gal jest niezwykle ważnym metalem. Jest nieodzownym elementem w okrętowych systemach radarowych Marynarki Wojennej do obrony powietrznej i przeciwrakietowej. Również lądowe systemy radarowe armii i piechoty morskiej korzystają z galu do identyfikacji rakiet, artylerii, moździerzy, pocisków samosterujących oraz zarówno załogowych, jak i bezzałogowych dronów powietrznych. Posiadanie dostępu do galu jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa i sprawności działań wojskowych Departamentu Obrony USA.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Chiny odcięły USA od galu. Amerykanie muszą się ratować recyklingiem