Chiny rzucają wyzwanie Elonowi Muskowi. Implant mózgowy Neucyber to odpowiedź na Neuralink

Chiny rzucają wyzwanie Elonowi Muskowi. Implant mózgowy Neucyber to odpowiedź na Neuralink

Chiny opracowały swój własny odpowiednik chipa mózgowego podobnego do Neuralink i wykorzystały go do pokazania, że małpa może kierować robotycznym ramieniem wyłącznie za pomocą myśli, informuje Reuters, powołując się na agencję Xinhua.

Według raportu, małpa wyposażona w implant interfejsu mózg-komputer (BCI) Neucyber została fizycznie unieruchomiona i mogła kierować ramieniem robota, trzymając w nim truskawkę. Chiński chip Neucyber został opracowany przez firmę Beijing Xinzhida Neurotechnology i został zaprezentowany w czwartek na Forum Zhongguancun w Pekinie, które potrwa do poniedziałku przyszłego tygodnia.

Według doniesień Chiny opracowały chip interfejsu mózg-komputer o nazwie Neucyber, który pozwala małpie sterować robotycznym ramieniem wyłącznie za pomocą myśli.

„BCI polega na rejestrowaniu subtelnych zmian w sygnałach elektrycznych mózgu, dekodowaniu intencji mózgu i osiąganiu „myślowej” kontroli „działań”, co umożliwia sterowanie maszynami bez fizycznego kontaktu” – powiedział profesor Uniwersytetu Tsinghua, Luo Minmin w raporcie opublikowanym w języku angielskim przez wspierany przez państwo chiński serwis informacyjny Global Times.

Według relacji, Neucyber składa się z elastycznych mikroelektrod, dwóch urządzeń do pozyskiwania sygnału neuronowego i algorytmu generatywnego dekodowania neuronowego. Jednakże, w przeciwieństwie do Neuralink, który już przeprowadzał badania na ludziach, Chiny nie rozpoczęły jeszcze tego etapu testowania implantu Neucyber.

Nie mniej jednak chińskie badania w tej dziedzinie są bardzo aktywne. W lutym Global Times donosił, że Uniwersytet Tsinghua wszczepił pacjentowi inny chip BCI, Neural Electronic Opportunity (NEO), który pozwala na wykonywanie prostych czynności, takich jak picie wody, za pomocą specjalistycznej rękawicy na dłoni.

W ubiegłym roku Chiny otworzyły także nowe laboratorium zajmujące się badaniami nad interakcją mózg-maszyna, a rząd tego kraju potwierdził w tym roku, że rozwój technologii interfejsu mózgowego pozostaje priorytetem.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Chiny rzucają wyzwanie Elonowi Muskowi. Implant mózgowy Neucyber to odpowiedź na Neuralink

 0