Chiny tworzą własną listę zakazanych amerykańskich firm

Chiny tworzą własną listę zakazanych amerykańskich firm

Ostatnie kilka tygodni było wyjątkowo trudne dla Huawei dzięki dyrektywie amerykańskiego rządu, wzywającej wszystkie amerykańskie firmy do natychmiastowego zaprzestania prowadzenia interesów z chińskim gigantem telekomunikacyjnym. W rezultacie Huawei nie może dłużej używać systemu Android w swoich urządzeniach, jak również nie ma zezwolenia na korzystanie z wielu technologii, które sprawiają, że dzisiejsze smartfony są tak popularne. USA prawdopodobnie doda nowe pozycje do listy firm zakazanych i przewiduje się, że będą to m.in. Zhejiang Dahua Technology Co. oraz Hangzhou Hikvision Digital Technology Co. Według najnowszych doniesień, chiński rząd pracuje nad kontratakiem w postaci własnej listy zakazanych firm z USA, co jest oczywistą zemstą za działania przeciw Huawei.

Chińczycy nie zamierzają spokojnie patrzeć na działania Trumpa.

Rzecznik chińskiego ministerstwa handlu powiedział w oświadczeniu, że lista ta będzie obejmować firmy stanowiące zagrożenie, albo mogące stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. W spisie znajdą się również obce przedsiębiorstwa, organizacje oraz jednostki, które nie dostosowują się do reguł rynkowych, nie przestrzegają postanowień umów, blokują i ograniczają dostawy z niekomercyjnych powodów, albo poważnie szkodzą legalnym interesom chińskich firm. Chiny tworzą swoją listę aby chronić międzynarodowe postanowienia ekonomiczne i handlowe oraz wielostronny system handlowy, przeciwstawiając się unilateralizmowi i handlowemu protekcjonizmowi oraz chroniąc bezpieczeństwo narodowe Chin, interesy społeczne i publiczne.

Firmy dotknięte nowymi restrykcjami to m.in.  Alphabet Inc, Apple, Qualcomm i inni giganci technologiczni. Chiny zapewne wezmą na celownik również firmy spoza USA. Japońskie Toshiba i Panasonic oraz brytyjskie ARM, które również odcięło się od Huawei w następstwie nakazu Trumpa. ARM utrzymuje, że ich decyzja o zaprzestaniu współpracy z Huawei była podyktowana wyłącznie faktem, że ich technologia opiera się a amerykańskiej. Chiny rozważają również ograniczenie eksportu rzadkich minerałów do USA, które są kluczowe do produkcji specjalistycznej elektroniki, samochodów, a nawet systemów obronnych. Chiny są największym dostawcą, posiadając około 35 procent światowych zasobów oraz odpowiadają za 70 procent światowego wydobycia. 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Chiny tworzą własną listę zakazanych amerykańskich firm

 0