Chiny uruchomiły komercyjną sieć 5G

Chiny uruchomiły komercyjną sieć 5G

Chiny uruchomiły własną komercyjną sieć 5G w 50 miastach w tym w Pekinie, Szanghaju, Kantonie i Shenzhen. Najnowszy standard oferuje trzech państwowych operatorów — China Mobile, China Telecom oraz China Unicon, którzy przygotowali plany taryfowe dla zainteresowanych klientów. I tak za 30 GB pakiet danych należy zapłacić 128 juanów (około 70 złotych) z kolei najdroższy pakiet 300 GB oznacza koszt 599 juanów (ok. 325 zł). Czy to dużo? Według dostępnych informacji stawki nie różnią się szczególnie od pozostałych planów taryfowych czwartej generacji. Samą prędkość internetu uzależniono od wybranej oferty. Abonenci korzystający z podstawowych pakietów pobiorą dane z prędkością maksymalną 300 Mb/s zaś użytkownicy z najlepszą taryfą mogą liczyć nawet na 1 Gb/s.

Chiny oficjalnie uruchomiły komercyjną sieć 5G.

Chiny uruchomiły komercyjną sieć 5G

Chociaż wspomniana technologia pojawiła się już w kilku regionach globu, to chińskie przedsięwzięcie uznano za największe na świecie. Początkowo usługę planowano uruchomić w przyszłym roku, aczkolwiek okres ten ostatecznie skrócono. Z innych informacji wynika, że Huawei odegrało znaczącą rolę we wdrożeniu 5G, co raczej nie stanowi ogromnego zaskoczenia zważywszy, iż przedsiębiorstwo pozostaje tamtejszym gigantem technologicznym. Analitycy zgodnie twierdzą, że Chiny dzięki wdrożeniu komercyjnego 5G na sporą skalę będą miały decydujący wpływ na rozwój wspomnianej infrastruktury. Zapewne, jeśli wspomniany scenariusz by się sprawdził, to największym niezadowolonym będą Stany Zjednoczone, które prowadzą wojnę handlową z Chinami.

Jak sytuacja wygląda z 5G w Polsce? W ostatnim czasie operator państwowy oraz zagraniczni operatorzy prywatni podpisali memorandum o utworzeniu spółki „Polskie 5G", która w założeniu przyczyni się do zapewnienia mieszkańcom naszego kraju bezproblemowego, a także ogólnego dostępu do sieci piątej generacji. Bez względu na to, gdzie aktualnie uruchomiono rzeczoną technologię kluczową rolę odegra w tym przypadku fakt czy ludzie zechcą w najbliższej przyszłości przesiąść się na urządzenia wspierające najnowszą sieć. Z drugiej strony, podczas gdy 5G dopiero raczkuje założyciel i CEO Huawei Ren Zhengfei przyznał, iż jego przedsiębiorstwo jakiś czas temu rozpoczęło prace nad 6G. Według planów chińskich agencji rządowych następca 5G ma być gotowy w 2028 roku, a dwa lata później wejść w fazę komercjalizacji.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Chiny uruchomiły komercyjną sieć 5G

 0