Chiny wprowadzają regulacje związane z generatywną sztuczną inteligencją

Chiny wprowadzają regulacje związane z generatywną sztuczną inteligencją

ChatGPT zyskał swego czasu ogromną popularność, ale jednocześnie zrodziły się obawy związane z tą technologią, która według niektórych odbierze ludziom pracę. Teraz pierwsze konkretne regulacje związane ze sztuczną inteligencją wprowadziły Chiny.

Chiny wprowadzają przepisy regulujące generatywną sztuczną inteligencję

Rząd Chin wprowadził nowe regulacje dotyczące generatywnej sztucznej inteligencji (AI), stając się jednym z pierwszych krajów na świecie, które regulują technologię, taką jak ChatGPT. Cyberspace Administration of China, główny organ nadzorujący internet w kraju, przedstawił w czwartek zestaw zaktualizowanych wytycznych związanych z zarządzaniem rozwijającą się branżą, która szturmem podbiła świat. Przepisy weszły w życie 15 sierpnia. W porównaniu z oryginalnym, wstępnym projektem przepisów opublikowanych w kwietniu, nowa wersja łagodzi kilka wcześniejszych punktów, co sugeruje, że Pekin widzi szansę w rodzącym się przemyśle, ponieważ władze starają się ponownie rozpalić wzrost gospodarczy w celu stworzenia miejsc pracy.

Chiny wprowadziły przepisy, które regulują AI taką jak ChatGPT.

Chiny wprowadzają regulacje związane z generatywną sztuczną inteligencją

Zasady mają zastosowanie wyłącznie do usług bazujących na AI dostępnych dla ogółu społeczeństwa w Chinach. Z przestrzegania przepisów zwolnione są technologie opracowywane w instytucjach badawczych lub przeznaczone do użytku przez użytkowników zagranicznych. Usunięto również grzywnę sięgającą 100 000 juanów (14 027 USD) za naruszenia.

Co ciekawe Państwo Środka po ogłoszeniu nowych regulacji „zachęca do innowacyjnego wykorzystania generatywnej sztucznej inteligencji we wszystkich branżach i dziedzinach” oraz wspiera rozwój „bezpiecznych i godnych zaufania” chipów, oprogramowania, narzędzi, mocy obliczeniowej i źródeł danych. Chiny wzywają również platformy do „udziału w formułowaniu międzynarodowych zasad i standardów” związanych z generatywną sztuczną inteligencją.

Nadal wśród kluczowych przepisów jest wymóg, aby dostawcy usług generatywnej sztucznej inteligencji przeprowadzali przeglądy bezpieczeństwa i rejestrowali swoje algorytmy w rządzie, jeśli ich usługi są w stanie wpłynąć na opinię publiczną bądź „zmobilizować” społeczeństwo.

ChatGPT z mniejszą liczbą użytkowników

Z drugiej strony ChatGPT zaliczył przed wakacjami spadek liczby użytkowników. Do czerwca odnotowano zmniejszenie o 9,7%, biorąc pod uwagę ruch generowany przez użytkowników z całego świata. W samych Stanach Zjednoczonych spadek jest nawet większy, bo wynosi 10,3%. Ciężko ocenić czy tendencja spadkowa zostanie utrzymana, zahamuje albo wręcz przeciwnie technologia zaliczy ponowny duży skok zainteresowania.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Chiny wprowadzają regulacje związane z generatywną sztuczną inteligencją

 0