Chiny zdołały wyprodukować własne pamięci DDR4, bez obcych technologii

Chiny zdołały wyprodukować własne pamięci DDR4, bez obcych technologii

Firma Xi'an UniIC Semiconductors, nosząca skróconą nazwę handlową UniIC, dostarczyła pierwszy moduł pamięci DDR4 wykonany w 100% w Chinach (obejmuje to wszystkie układy DRAM, PCB, sterowniki i inne elementy). Nie ma tutaj  żadnej obcej technologii.  Moduł sam w sobie, jest całkowicie nieciekawy - wizualnie niczym niewyróżniająca się zielona płytka drukowana z kośćmi DRAM, bez żadnych pozwalających rozpraszać ciepło, czy modnych obecnie podświetleń RGB. Nie sama kość jest tutaj przełomem, ale miejsce jej wykonania.

Chińskie moduły nie wyróżniają się niczym szczególnym, ale po raz pierwszy Chińczykom udało się wyprodukować DDR4 bez korzystania z obcych technologii.

Produkt można uznać za mały krok prowadzący w konsekwencji do dużej i różnorodnej linii produkowanych w Chinach podzespołów, na chińskich licencjach z chińską technologi. Te debiutujące pamięci, to niebuforowane moduły DDR4-2400 i DDR4-2667 o pojemności 8 GB. Moduł DDR4-2400 ma ustawione opóźnienia CL 17 17-17-39, a DDR4-2667 to CL18, przy czym obie wersje pobierają napięcie na poziomie 1,2 V - znowu nic nadzwyczejnego, ale biorąc pod uwagę oszałamiające prędkości, z jakimi chińskie firmy się rozwijają dzięki inwestycjom państwowym rozwijając i dywersyfikując linie sprzętu komputerowego, portfolio produktów UniIC może wyglądać zupełnie inaczej w ciągu najbliższych dwóch lat. 

UniIC to kolejny trybik w chińskiej polityce 3-5-2 polegającej na lokalnej  produkcji sprzętu komputerowego i eliminacji zależności od obcych technologii. Chiński rząd podobno planuje usunąć obce komputery i oprogramowanie ze  swoich urzędów i instytucji publicznych. W wydanej pod koniec minionego roku dyrektywie, urzędnicy w Pekinie nakazali wymianę sprzętu i oprogramowania na chińskie alternatywy w ciągu najbliższych trzech lat. Polityka ta ma przydomek 3-5-2, ponieważ wyznacza cele dla urzędów państwowych, aby zastąpiły 30% zagranicznego sprzętu i oprogramowania w 2020 r., 50% w 2021 r. i 20% w 2022 r. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Chiny zdołały wyprodukować własne pamięci DDR4, bez obcych technologii

 0