Według najnowszych danych opublikowanych przez Światową Organizację Własności Intelektualnej (WIPO), Huawei, Samsung i Qualcomm znalazły się w czołówce podmiotów zgłaszających patenty na arenie międzynarodowej w 2023 roku.
Firmy z siedzibą w Chinach wyprzedziły znacząco swoich zaawansowanych technologicznie rywali z Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych, mimo surowych amerykańskich sankcji, które poważnie wpłynęły na zdolność Huaweia do funkcjonowania na rynkach światowych. Pomimo tych trudności Huawei z łatwością przewodził pozostałym firmom na całym świecie, mając największą liczbę zgłoszonych patentów.
Chiny wyprzedziły pozostałe kraje pod względem całkowitej liczby zgłoszonych patentów.
Całkowita liczba międzynarodowych wniosków patentowych złożonych w 2023 roku na całym świecie wyniosła 272 600, co oznacza spadek o 1,8% w porównaniu z rokiem poprzednim. Chiny zgłosiły 69 610 patentów, łatwo wyprzedzając Stany Zjednoczone, które miały 58 823 zgłoszenia. WIPO opiera się na liczbie wniosków patentowych złożonych przez podmioty za pośrednictwem swojego systemu Ukłądu o Współpracy Patentowej (PCT). Patenty PCT są zgłaszane przez podmioty chcące chronić swoje wynalazki w wielu krajach za pomocą jednego międzynarodowego zgłoszenia patentowego. Pomimo że rankingi WIPO są istotne, nie odzwierciedlają one wszystkich wniosków patentowych złożonych we wszystkich krajach, ponieważ niektóre firmy nie składają wniosków patentowych PCT dla wszystkich swoich wynalazków.
Huawei Technologies, chiński gigant telekomunikacyjny, zachował swoją pozycję lidera pod względem liczby zgłoszonych patentów PCT, z imponującymi 6494 opublikowanymi aplikacjami. Następnie na liście znaleźli się południowokoreański Samsung Electronics i amerykański Qualcomm, zgłaszając odpowiednio 3924 i 3410 aplikacji. W pierwszej piątce znajdują się także Mitsubishi Electric z Japonii i BOE Technology z Chin, zgłaszając odpowiednio 2152 i 1988 aplikacji.
Patrząc na całą listę 50 najlepszych podmiotów zgłaszających patenty PCT, można zauważyć dominację firm z branży zaawansowanych technologii, które zajmują się opracowywaniem sprzętu, technologii telekomunikacyjnych i oprogramowania. Niezwykle ciekawe jest to, że w pierwszej piętnastce nie znaleźli się goganci Big Tech, takie jak Apple, Google, Microsoft i Meta. W minionym roku firmy takie jak Oppo i Vivo złożyły więcej patentów niż Apple i Microsoft, podczas gdy na liście zabrakło AMD i Nvidii.
Jeśli chodzi o kraje, Chiny nadal przodują na świecie pod względem liczby zgłoszonych patentów PCT, z 69 610 wnioskami w 2023 roku, choć odnotowano niewielki spadek o 0,6% w porównaniu z rokiem poprzednim. Na drugim miejscu znalazły się Stany Zjednoczone, z 55 678 wnioskami, notując bardziej znaczący spadek o 5,3%. Japonia, Korea Południowa i Niemcy uzupełniają pierwszą piątkę.
Warto zwrócić uwagę, że Indie odgrywały znaczącą rolę we wzroście liczby zgłoszeń patentowych, zwiększając liczbę wniosków PCT o 44,6% w porównaniu z rokiem poprzednim. To efekt 25,9% wzrostu w roku poprzednim, co świadczy o wzmacnianiu się i rozwoju ekosystemu innowacji w Indiach. Podobnie w Turcji odnotowano 8,5% wzrost liczby zgłoszeń patentowych w 2023 roku. Inne kraje, które odnotowały wzrost liczby zgłoszeń, to Holandia (+5,8%), Francja (+2%) i Korea Południowa (+1,2%).
Najbardziej zauważalnymi dziedzinami technologii, w przypadku których zgłaszano patenty PCT, były: technologia komputerowa, telekomunikacja, maszyny elektryczne, technologia medyczna i farmaceutyka. Te dziedziny stanowiły około 40% wszystkich opublikowanych zastosowań PCT w 2023 roku. Warto również zauważyć, że wśród najważniejszych dziedzin technologicznych najszybciej rozwijały się maszyny elektryczne i transport.
Rzeczywiście, giganci branżowi, tacy jak Huawei, Qualcomm, Samsung, Ericsson i Nokia, złożyli w minionym roku liczne wnioski patentowe PCT związane z telekomunikacją, obejmujące technologie 5G i Wi-Fi.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Chiny zgłosiły o 25% więcej patentów niż Stany Zjednoczone. Przoduje objęty sankcjami gigant