Chip mózgowy Neuralink pozwala grać w gry wideo. Pierwszy użytkownik jest zachwycony

Chip mózgowy Neuralink pozwala grać w gry wideo. Pierwszy użytkownik jest zachwycony

Neuralink twierdzi, że dąży do rewolucji w ludzkich możliwościach, a początkiem tego procesu było wszczepienie pierwszego interfejsu mózg-komputer (BCI) w tym roku.

W najnowszej aktualizacji Neuralink informuje, że pacjent, który poddał się implantacji, czuje się dobrze i już następnego dnia po operacji mógł wrócić do domu. Firma twierdzi teraz, że chip działa sprawnie, umożliwiając ochotnikowi-testerowi Nolandowi Arbaughowi korzystanie z komputera niemal tak łatwo, jak przy pomocy myszy. Jednak test nie był wolny od komplikacji. Neuralink donosi, że kilka nici z elektrodami wysunęło się z mózgu pacjenta.

Inżynierowie twierdzą, że niektóre elektrody wycofały się z tkanki mózgowej obiektu, ale zmiany w algorytmie już to zrekompensowały.

Arbaugh, który cierpi na porażenie czterokończynowe, zauważa znaczną poprawę jakości życia od momentu wszczepienia implantu. Wcześniej jedynym sposobem na interakcję ze światem cyfrowym był rysik sterowany ustami i tablet. Teraz, dzięki implantowi Neuralink, Arbaugh może grać w gry komputerowe jak Civilization VI, przeglądać internet i komunikować się z przyjaciółmi. Dzięki implantowi mógł nawet połączyć się z Nintendo Switch i zagrać w Mario Kart. Arbaugh korzysta z implantu do kontroli komputera przez 8 do 10 godzin dziennie, co wcześniej było dla niego nieosiągalne.

Implant Neuralink w głowie Arbaugha to wewnątrzkorowy implant BCI wyposażony w 64 elastyczne nici z 1024 elektrodami, służący do odczytywania aktywności mózgu. Te informacje są przekształcane w sygnał sterujący myszą komputerową za pośrednictwem aplikacji Neuralink. Firma, założona przez Elona Muska, opracowała robota chirurgicznego R1 do wprowadzania tych nici, który wygląda nieco jak zmodyfikowana maszyna do szycia.

W wywiadzie po operacji, firma zauważyła, że kilka nici z elektrodami wycofało się z mózgu Arbaugha, co spowodowało początkową utratę sygnału. To wyzwanie w funkcjonowaniu interfejsu BCI było zauważalne w danych, gdzie spadek wykresu był widoczny mniej więcej w połowie marca. W odpowiedzi Neuralink zastosował zmiany w algorytmie wykrywania i interfejsie użytkownika, co przywróciło pełną funkcjonalność systemu. To pokazuje, że firma dynamicznie reaguje na wyzwania, które pojawiają się podczas rozwoju.

W tym samym czasie konkurencyjna firma Neuralinka, Synchron, rozpoczyna pełne badania kliniczne nad swoim BCI, które jest implantowane do mózgu za pomocą technik chirurgii wewnątrznaczyniowej. Proces ten, w przeciwieństwie do Neuralink, nie wymaga wkręcania elektrod w tkankę mózgową, co może być mniej inwazyjne.

Mimo tych wyzwań, Neuralink podkreśla, że kontrola Arbaugha nad chipem N1 jest imponująca, nawet po utracie niektórych elektrod. Badacze Neuralink mierzyli jego zdolność sterowania kursorem przy prędkości do 8 bitów na sekundę (BPS), co stanowi wzrost w porównaniu do poprzednich badań. Jednak lekarze będą musieli śledzić stan implantu, ponieważ utrata dodatkowych elektrod może wymagać więcej niż tylko poprawy algorytmu.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Chip mózgowy Neuralink pozwala grać w gry wideo. Pierwszy użytkownik jest zachwycony

 0