Chirurdzy z UK przeprowadzają pierwszą operację przy użyciu gogli Apple Vision Pro

Chirurdzy z UK przeprowadzają pierwszą operację przy użyciu gogli Apple Vision Pro

Vision Pro od Apple może mieć swoich przeciwników, między innymi ze względu na cenę na poziomie aż 3500 dolarów, ale jego zastosowanie pozakonsumenckie może być rewolucyjne. Na przykład w Wielkiej Brytanii chirurdzy przeprowadzili pierwszą operację w kraju, podczas której zastosowano ten headset do rzeczywistości mieszanej.

Apple ma nadzieję, że jednym z obszarów, w którym Vision Pro odniesie duży sukces, jest przemysł medyczny. Zawód ten bada wykorzystanie rzeczywistości mieszanej w niektórych dziedzinach i według części analityków potężny headset Apple może być gamechangerem. 

Apple ma nadzieję, że jednym z obszarów, w którym Vision Pro odniesie duży sukces, jest przemysł medyczny.

Jak podaje Daily Mail, podczas niedawnej operacji naprawy kręgosłupa pacjenta w prywatnym szpitalu Cromwell w Londynie pielęgniarka współpracująca z chirurgiem korzystała z aparatu Vision Pro, aby przygotować się do zabiegu, śledzić jego przebieg i wybrać odpowiednie narzędzia. Była to pierwsza operacja w Wielkiej Brytanii, w której zastosowano Vision Pro.

Oprogramowanie działające na goglach Apple podczas operacji pochodzi od amerykańskiej firmy eXeX, która stworzyła podobne programy dla Microsoft HoloLens. Jak wynika z komunikatu prasowego, "zapewnia pielęgniarkom i technikom zarówno holograficzny, jak i bezdotykowy dostęp do sprzętu chirurgicznego i przewodników po zabiegach ze sterylnego pola sali operacyjnej". Oprogramowanie śledzi także każdy etap operacji i może zmierzyć jej przebieg w porównaniu z poprzednimi procedurami wykonywanymi przez innych chirurgów.

„Eliminuje to błędy ludzkie i domysły” – powiedziała Suvi Verho, główna pielęgniarka w London Independent Hospital. „To daje pewność podczas operacji”.

Chociaż był to pierwszy raz, kiedy Vision Pro został użyty podczas operacji w Wielkiej Brytanii, po raz pierwszy użyto urządzenia na sali operacyjnej w zeszłym miesiącu, zaledwie trzy dni po jego premierze, kiedy mieszkaniec Orlando i światowej sławy neurochirurg dr Robert Masson nosił go podczas kilku operacji rekonstrukcji kręgosłupa (główne zdjęcie).

„Wkraczamy w nową erę chirurgii i po raz pierwszy nasze zespoły chirurgiczne dysponują doskonałymi wizualnymi holograficznymi wskazówkami i mapami, poprawiającymi orientację wzrokowo-przestrzenną i czasową każdego zespołu chirurgicznego oraz każdej operacji we wszystkich specjalnościach” – powiedział Masson.

Vision Pro jest testowany w różnych obszarach przez kilka organizacji opieki zdrowotnej na całym świecie. Oprócz wspomagania operacji, wykorzystuje się go również w radiologii, monitorowaniu stanu pacjenta, nauczaniu i planowaniu medycznym, terapii oraz wykrywaniu wczesnych oznak schorzeń.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Chirurdzy z UK przeprowadzają pierwszą operację przy użyciu gogli Apple Vision Pro

 0