Chomikuj.pl na celowniku Amerykanów. RIAA chce uzyskać ważne informacje

Chomikuj.pl na celowniku Amerykanów. RIAA chce uzyskać ważne informacje

Chomiuj.pl to jeden z najpopularniejszych serwisów, który niewątpliwie kojarzy chyba każdy polski internauta. Wielu z nas posiada tam konto i pobiera lub wrzuca pliki na serwery strony. Jednak według najnowszych informacji za portal postanowiła wziąć się amerykańska organizacja Recording Industry Association of America (RIAA) zrzeszająca wydawców muzyki. Okazuje się, że firma hostingowa Cloudflare, z której usług korzysta Chomikuj.pl miała otrzymać wezwanie od sądu w Stanach Zjednoczonych nakazujące ujawnienie danych wszystkich operatorów portalu. Co gorsza, chodzi tutaj nie tylko o tak podstawowe informacje, jak imię oraz nazwisko, ale również te w pełni wrażliwe — adresy fizyczne, IP, numery telefonów, adresy e-mail, dane płatnicze oraz historię aktywności kont. Całość wiąże się z naruszeniem praw autorskich.

RIAA wzięła na celownik serwis Chomikuj.pl w związku z naruszeniem praw autorskich.

Chomikuj.pl na celowniku Amerykanów. RIAA chce uzyskać ważne informacje

Co ciekawe wspomniana organizacja wzięła na celownik nie tylko popularnego chomika, ale także kilka innych portali z nielegalną treścią. Recording Industry Association of America zapewniło, że przekazane szczegóły nie zostaną wykorzystane w nieodpowiedni sposób i posłużą wyłącznie do zapewnienia ochrony praw przyznanych partnerom wspomnianej organizacji. Potwierdzono również, że na wniosek RIAA wykasowano lub zablokowano dostęp do utworów objętych prawami autorskimi. Wśród przykładowych piosenek, które bez pozwolenia umieszczono na Chomikuj.pl wymienia się m.in. Karma Kameleon od Culture Club, Chains of Love autorstwa Erasure i Edge of Heaven należący do Wham!. Oczywiście podobnie jak w innych tego rodzaju przypadkach wniosek został bez oporów zatwierdzony.

Czy użytkownicy portalu mają się czego obawiać? Na pewno nie osoby, które posiadają w swoich zbiorach należące tylko do nich treści. Co ciekawe zgodnie z raportem transparentności Google, Chomikuj.pl zajmuje piątą lokatę na świecie pod względem próśb o wykasowanie linków w związku z naruszeniem praw autorskich. Najgorzej było w latach 2015-2016, gdy właściciele treści zażądali od administratorów strony usunięcia aż 1 mln odnośników. Teraz sytuacja odrobinę się uspokoiła, ale też nie jest idealnie, gdyż Chomikuj.pl dostaje około 40 tysięcy takich wniosków miesięcznie. Ponadto RIAA to nie jedyne zrzeszenie wojujące z serwisem. Kolejnymi są Stowarzyszenie Filmowców Polskich czy Polska Izba Książki.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Chomikuj.pl na celowniku Amerykanów. RIAA chce uzyskać ważne informacje

 0