Chory na stwardnienie zanikowe boczne wysłał tweeta za pomocą interfejsu mózg-komputer

Chory na stwardnienie zanikowe boczne wysłał tweeta za pomocą interfejsu mózg-komputer

Chory na stwardnienie zanikowe boczne (ALS), czyli rzadką chorobę neurodegeneracyjną, na którą nie ma leku, wysłał tweeta za pomocą implantu mózg-komputer. To kolejny taki przypadek na świecie i kolejny sukces firmy Synchron.

Stwardnienie zanikowe boczne (ALS, choroba Charcota, Lou Gehriga) to choroba neuronu ruchowego, czyli nieuleczalna, postępująca choroba neurodegeneracyjna. Chorzy na ALS w większości przypadków są sparaliżowani, jeśli choroba jest już w tak zaawansowanym stanie i w takim też przypadku znalazł się mieszkaniec Australii - Philip O'Keefe (62 lata). Synchron wykorzystał swoje najnowsze dzieło - niewielki interfejs mózg-komputer BCI, który został wszczepiony w ciało chorego za pomocą żyły szyjnej.

Choremu na ALS wszczepiono interfejs mózg-komputer BCI, który zupełnie bezprzewodowo odbiera sygnały z mózgu. W ten sposób sparaliżowany Philip O'Keefe mógł wysłać krótkiego tweeta.

 

W przeszłości mieliśmy już do czynienia z implantami mózg-komputer, ale BCI działa zupełnie bezprzewodowo, dlatego nie trzeba przeprowadzać na pacjentach inwazyjnych działań bezpośrednio na mózgu. Bezprzewodowe sterowanie komputerem to na pewno przyszłość, a Synchron (firma odpowiedzialna za testy i wyprodukowanie interfejsu BCI) stała się właśnie liderem w tej dziedzinie, wyprzedzając tym samym Neuralink od Elona Muska. Ten musi czekać na zielone światło do przeprowadzenia testów na człowieku. Wcześniej Neuralink wykorzystano na małpie, która potrafiła grać w grę Pong za pomocą myśli.

Technologia BCI przeszła długą drogę. O pierwszych przypadkach połączenia człowieka z komputerem, które zostały osiągnięte przez Synchron słyszeć mogliśmy już pod koniec 2020 roku. Minął więc rok, a kolejne testy udowadniają, że technologia może mieć w przyszłości rację bytu. Nie tylko jako ratunek dla chorych na neurodegeneracyjne choroby typu właśnie ALS, ale dla wszystkich ludzi. Oczywiście nie wiemy kiedy będzie można kupić takie urządzenie od ręki. Miejmy tylko nadzieję, że nie będzie to na zasadzie "Kup Matrixa", choć wszyscy wiemy, że właśnie tak się właśnie zdarzy.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Chory na stwardnienie zanikowe boczne wysłał tweeta za pomocą interfejsu mózg-komputer

 0