CIA uruchamia własną stronę w sieci TOR, doceniając korzyści prywatności

CIA uruchamia własną stronę w sieci TOR, doceniając korzyści prywatności

Amerykańska Centralna Agencja Wywiadowcza (CIA) ogłosiła, że uruchomiła własną stronę internetową w zapewniającej anonimowość sieci Tor. Witryna ma być dostępna dla tych, którzy chcieliby wysłać anonimowe wskazówki wywiadowcze CIA lub są zainteresowani pracą w agencji. CIA uważa, że ​​przejście na stronę .onion było naturalnym posunięciem, ponieważ jest to bardziej „bezpieczne, anonimowe, niewykrywalne - czyli posiada cechy występujące zawsze przy gromadzeniu danych wywiadowczych CIA”. Strona będzie dokładną repliką strony internetowej CIA.gov, jednak dostęp do niej można uzyskać tylko za pomocą przeglądarki Tor lub innych przeglądarek i aplikacji, które mogą uzyskać dostęp do tej sieci. Witryna nie będzie działać na zwykłych przeglądarkach, które nie obsługują Tor, takich jak Google Chrome.

Tor nie jest tylko narzędziem używanym przez przestępców.

Dyrektor ds. Publicznych CIA, Brittany Bramell, powiedziała w oświadczeniu towarzyszącym temu ogłoszeniu, że: „Nasza globalna misja wymaga, aby jednostki miały bezpieczny dostęp do nas z dowolnego miejsca. Utworzenie strony onion to tylko jeden z wielu sposobów docierania tam, gdzie są ludzie ”. Witryna, którą można znaleźć pod adresem ciadotgov4sjwlzihbbgxnqg3xiyrg7so2r2o3lt5wz5ypk4sxyjstad.onion, może posłużyć do ubiegania się o pracę w CIA, ale jej głównym celem jest uzyskanie wskazówek wywiadowczych od innych szpiegów lub osób, które są źródłem informacji ze swoich rządów lub organizacji. Sieć i przeglądarka Tor są ogólnie postrzegane jako narzędzia wykorzystywane przez cyberprzestępców. Jednak jak w przypadku każdego narzędzia służącego do ochrony prywatności, jego potencjał może być wykorzystywany w dobrych sprawach i przeważyć negatywne aspekty. Sieć Tor jest używana przez aktywistów walczących o prawa obywatelskie w krajach, w których wolność słowa jest ograniczona. Na przykład nadal pozostaje bardzo ważnym narzędziem osób omijających Great Firewall w Chinach, choć nie jest to tak łatwe jak kiedyś.

Spośród największych portali, również New York Times i Facebook uruchomiły własne strony internetowe w sieci Tor, żeby ludzie w krajach z obecną cenzurą w internecie mogli łatwiej uzyskać dostęp do witryn, lub w przypadku NYT, wysłać bezpiecznie, anonimowe zgłoszenia. Teraz również i CIA stawia na  Tor, co powinno dać wielu osobom do zrozumienia, że sieć ta nie jest tylko narzędziem używanym przez przestępców, ale takim, które może pomóc choćby w utrzymaniu demokracji. Użytkownicy samo powinni pomyśleć nad korzystaniem z sieci Tor w codziennym użytku, unikając dzięki temu śledzenia przez agencje reklamowe. Przeglądarka Brave oferuje dostęp do Tor w alternatywnym trybie prywatnym, podobne rozwiązanie planuje również Mozilla z Project Fusion.

Pokaż / Dodaj komentarze do: CIA uruchamia własną stronę w sieci TOR, doceniając korzyści prywatności

 0