Cinebench 2024 zapowiedziany. Nowy benchmark CPU i powrót testu GPU

Cinebench 2024 zapowiedziany. Nowy benchmark CPU i powrót testu GPU

Firma Maxon wypuściła właśnie najnowszą wersję swojego benchmarku, Cinebench 2024. To uznane i powszechnie stosowane przez recenzentów narzędzie do testów porównawczych zostało gruntownie przeprojektowane, wprowadzając dwie główne zmiany: integrację silnika Redshift do testowania wydajności procesorów i kart graficznych oraz szerszą kompatybilność platform. Dodatkowo Maxon może pochwalić się ujednoliconą sceną testów porównawczych, ulepszonym interfejsem użytkownika i kilkoma innymi nowościami.

Integracja Redshift

Zdecydowanie największą niespodzianką związaną z wprowadzeniem Cinebench 2024 jest przywrócenie testów porównawczych GPU, który były niedostępne w aplikacji przez ostatnią dekadę. Jednak dzięki integracji Redshift (domyślnego silnika renderującego Cinema 4D) w tym benchmarku można uruchomić „te same algorytmy renderowania zarówno w implementacjach procesora, jak i karty graficznej”. Maxon tłumaczy tę decyzję faktem, że ponownie ważne jest uwzględnienie testów wydajności karty graficznej ze względu na wymagania nowoczesnych środowisk pracy i najnowszego oprogramowania kreatywnego wykorzystującego moc GPU.

Największą niespodzianką związaną z wprowadzeniem Cinebench 2024 jest powrót testów GPU.

Kompatybilność

Mile widziana jest także szersza kompatybilność, umożliwiająca wyraźniejsze testy na różnych platformach. Cinebench 2024 wykorzystuje od dawna ugruntowaną architekturę x86/64 (procesory Intel/AMD) w systemach Windows i macOS oraz architekturę Arm64. Ta ostatnia architektura obejmuje procesor Apple Silicon w systemie macOS i procesory Snapdragon dla Windowsa. Wraz z szerszą kompatybilnością pojawiają się jednak pewne ograniczenia. Cinebench 2024 wymaga procesora PC obsługującego AVX2, co w praktyce oznacza, że musimy posiadać procesor Intel Core generacji Haswell lub nowszy albo procesor AMD oparty na architekturze Excavator lub nowszy.

Jeśli chodzi o kompatybilność GPU, Maxon twierdzi, że Redshift pomaga ocenić wydajność systemów wyposażonych w karty graficzne AMD, NVIDII i Apple. Wygląda więc na to, że grafiki Intel, zarówno zintegrowane, jak i samodzielne, nie są jeszcze obsługiwane. Producent nie wspomina też nic o obsłudze mobilnych GPU Adreno, IMG czy Mali.

Wymagania

Co ciekawe, jedną z kluczowych ukrytych zalet Cinebench 2024, podkreśloną przez Maxona, jest to, że oprogramowanie wykorzystuje 3 razy więcej pamięci niż jego poprzednik. Wyjaśniono, że bardziej naśladuje to „scenariusze wymagające dużej ilości pamięci w nowoczesnych projektach”. Nasz komputer będzie potrzebował więc co najmniej 16 GB pamięci RAM, aby uruchomić ten benchmark. Podobnie sześciokrotny wzrost nakładu obliczeniowego wymaganego do renderowania sceny domyślnej oznacza, że ​​test porównawczy jest znacznie nowocześniejszy i reprezentatywny dla współczesnego środowiska pracy.

Nowy Cinebench otrzymał również ulepszony interfejs użytkownika, a do tego jest bardziej intuicyjny, a przynajmniej tak twierdzą twórcy. My już wdrażamy Cinebench 2024 do naszych testów, więc spodziewajcie się zobaczyć ten benchmark na naszych wykresach. Zainteresowani mogą go pobrać bezpośrednio ze strony producenta w TYM miejscu. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Cinebench 2024 zapowiedziany. Nowy benchmark CPU i powrót testu GPU

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł