Cloudflare uruchomiło bezpieczny i darmowy serwer DNS

Cloudflare uruchomiło bezpieczny i darmowy serwer DNS

Cloudflare we współpracy z APNIC uruchomiło darmową usługę DNS, która ma zapewnić dużo większe bezpieczeństwo w porównaniu do konkurencji. Firma podkreśla, że prócz bezpieczeństwa ich rozwiązanie jest również najszybszym serwerem DNS w sieci.

W dobie powszechnego sprzedawania pozyskanych danych użytkowników, czego przejawem jest chociażby ostatni skandal z Facebookiem w roli głównej, prywatność staje się coraz cenniejszym i pożądanym towarem. Cloudflare obiecuje przynajmniej częściowo rozwiązać problem, oddając w ręce internautów darmowy serwer DNS, który ma być dużo bezpieczniejszy niż choćby DNS od Google. Cloudflare zapewnia, że logi z połączeń nie będą przechowywane dłużej niż 24 godziny oraz nie będą udostępniane żadnym służbom. Co więcej, w przeciwieństwie do wspomnianego już Google, Cloudflare nie będzie wykorzystywać pozyskanych informacji do chociażby targetowania reklam. Co więcej, dane użytkowników nie będą nikomu odsprzedawane.

Clodflare uruchomiło darmową i bezpieczną usługę DNS pod łatwym do zapamiętania adresem 1.1.1.1. Zdaje się to być świetna alternatywa dla popularnego adresu 8.8.8.8 od Google

DNS to usługa, która umożliwia przetłumaczenie adresu wpisywanego w przeglądarkę na adres IP i w dużej mierze jest odpowiedzialna za czas uzyskania reakcji na wpisany w przeglądarce adres. Usługi te jednak są również wykorzystywane przez operatorów do blokowania dostępu do różnych stron internetowych, w miejscach gdzie obecna jest cenzura jak Chiny. Do tej pory najpopularniejszym sposobem na omijanie tych restrykcji były serwery Google, jednak wiązało się to z koniecznością pogodzenia się z faktem, że przy okazji przekazywaliśmy mnóstwo informacji o sobie. Cloudflare oferuje rozwiązanie bez tego ryzyka, dodatkowo obsługując połączenia w standardzie TLS oraz HTTPS. Do tego należy doliczyć prędkość. DNS od Cloudflare oferuje średni czas dostępu na poziomie 14 ms, co w porównaniu ze średnimi rezultatami OpenDNS (21 ms) oraz Google (30-35 ms) to mamy tu świetne rezultaty. Zmiana adresu DNS jest banalnie prosta, jednak dla tych, któzy nigdy tego nie robili Cloudflare udostępniło krótką instrukcję dostępną pod adresem https://1.1.1.1/ .

 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Cloudflare uruchomiło bezpieczny i darmowy serwer DNS

 0