Co tam 7 nm, TSMC szykuje na przyszły rok przesiadkę na 5 nm

Co tam 7 nm, TSMC szykuje na przyszły rok przesiadkę na 5 nm

Niedawno dowiedzieliśmy sie, że TSMC przyspiesza swoją produkcję 7 nm układów scalonych, ale tajwański producent nie zamierza na tym poprzestawać i już szykuje się do przesiadki na 5 nm, co nastąpić ma w przyszłym roku.

TSMC zamierza zainwestować aż 21,5 mld EUR (tak, dobrze przeczytaliście, miliardów) w technologię 5 nm produkcji, co oznacza, że oczekiwać można znacznie szybszego progresu w zakresie litografii niż można było się spodziewać. Wygląda na to, że opinie ekspertów sugerujących, że po zejściu poniżej 10 nm doczekamy się wyraźnego spowolnienia w tym zakresie, były mocno przesadzone. Firma rozpocząć ma testową produkcję 5 nm chipów już w pierwszej połowie przyszłego roku, natomiast pod koniec 2019 lub na początku 2020 uruchomi masową produkcję w tej litografii. Aby było to możliwe, potrzebna jest tak duża inwestycja w fabrykę Fab 18 znajdującą się w Parku Naukowym na Tajwanie. TSMC zamierza następnie wykorzystać ten ośrodek do przejścia na 3 nm produkcję.

TSMC zamierza zainwestować aż 21,5 mld EUR w technologię 5 nm produkcji

Co tam 7 nm, TSMC szykuje na przyszły rok przesiadkę na 5 nm

Wracając jeszcze do bardziej bieżących spraw, przedsiębiorstwo na sympozjum technologicznym potwierdziło także zwiększenie produkcji w 7 nm, zapewniając, że wszystko idzie zgodnie z planem. Zamówienia na tę technologię złożyć miało już 20 firm, w tym tacy giganci jak AMD, NVIDIA czy Qualcomm. Co więcej, do końca tego roku zakończone ma być opracowywanie 50 różnych procesorów bazujących na 7 nm litografii, które wykorzystywane będą do różnych celów (chipy AI, GPU, kryptowaluty, układy 5G, itd.). Największym klientem, który w tym roku skorzysta z technologii TSMC, będzie najprawdopodobniej Apple - to zamówić miało produkcję układów mobilnych A12 do nowych iPhone’ów. TSMC już w trzecim kwartale tego roku uruchomić ma produkcję testową drugiej generacji 7 nm procesu, gdzie wykorzystana zastanie technologia EUV (ekstremalnie daleki ultrafiolet). Dzięki tym ruchom producent ma szansę mocno odjechać rywalom i zgarnąć dla siebie naprawdę duży kawałek tortu zwanego rynkiem układów scalonych. Nas ekscytuje zaś, jakie duże korzyści przyniesie przesiadka na 7 nm i 5 nm.     

Pokaż / Dodaj komentarze do: Co tam 7 nm, TSMC szykuje na przyszły rok przesiadkę na 5 nm

 0