Co tracimy przy aktualizacji Windows 10 Anniversary Update?

Co tracimy przy aktualizacji Windows 10 Anniversary Update?

Windows 10 Anniversary Update tuż za rogiem. Początek wielkiej aktualizacji najnowszego systemu operacyjnego Microsoftu zaplanowany jest na 2 sierpnia. Początkowo update będzie obejmował komputery PC i urządzenia mobilne. Z czasem nim objęte zostaną także inne sprzęty z OS-em Microsoftu, m.in. konsola Xbox One.

Windows 10 Anniversary Update da użytkownikom pełniejszą kontrolę aktualizacji, więcej możliwości dopasowania ustawień i centrum powiadomień; co więcej, zmianom ulegną Menedżer Zadań oraz menu Start; przeglądarka Microsoft Edge będzie od teraz wspierać rozszerzenia; Microsoft usprawni Windows Defendera oraz rozpoznawanie twarzy w technologii Windows Hello, poszerzając je o interakcje ze stronami internetowymi i aplikacjami; ponadto wprowadzi centrum akcji dla cyfrowych piór, co umożliwi ich pełniejszą integrację z wieloma aplikacjami; Anniversary Update pozwoli także na obsługę aplikacji z Ubuntu poprzez integrację Basha; z kolei gracze ucieszą się z inicjatywy Xbox Play Anywhere,  dzięki której wydane przez Microsoft gry dadzą posiadaczom kopii cyfrowych dostęp do 2 wersji jednocześnie bez dodatkowych opłat, z kompatybilnymi ze sobą save'ami.

Tymczasem, okazuje się, że poza tymi zmianami Microsoft usunie także kilka funkcji ze swojego systemu operacyjnego. Zaważyła na tym mała liczba osób korzystających z poszczególnych opcji.

Czujnik Wi-Fi

Pierwotnie funkcja ta zagościła na telefonach komórkowych z  Windows Phone, a gigant z Redmond wprowadził ją także na Pcty w zeszłym roku. Dzięki Czujnikowi Wi-Fi mogliśmy bezproblemowo dzielić się naszym loginem do sieci Wi-Fi z ludźmi z naszej  listy kontaktów bez dodatkowych dla nich kroków do logowania.

Kącik Dziecięcy

Kącik Dziecięcy to także relikt z epoki smartfonów z Windows Phone 8.1, niecieszący się zbyt wielką popularnością.  Opcja to polegała na tworzeniu osobnego ekranu startowego i wydzielania aplikacji dla naszych pociech, jednocześnie odcinając im dostęp do innych opcji w telefonie. Tę funkcjonalność w Windows 10 można do pewnego stopnia odtworzyć używając  opcji Kącik z Aplikacjami. Znajduja się ona w: Ustawienia > Konta > Kącik z Aplikacjami.

Wszystkie aplikacje

Wraz z nadejściem Anniversary Update po odpaleniu menu Start w lewym dolnym rogu ekranu nie będziemy widzieli już opcji Wszystkie aplikacje, która grupowała nam alfabetycznie cały dostępny na komputerze software. Zamiast tego owa lista pojawi się od razu pod zakładką Najczęściej używane,aby umożliwić jak najszybszy do nich dostęp.

Messaging Everywhere

Co prawda nigdy opcja ta nie zagościła w pełnoprawnym wydaniu Windows 10, ale była sprawdzana w wersjach testowych. Dzięki niej, posiadając telefon z mobilną wersją Windows 10, można było wysyłać i odbierać SMSy z komputera. Microsoft usuwając tę funkcję, postanowił wkomponować ją w Skype. Jedyną alternatywą do SMSów na PC z Windows 10 jest obecnie Cortana.

Opcja wyłączenia Cortany

Anniversary Update jeszcze głębiej zintegruje wirtualną asystentkę Microsoftu z Windows 10. Do tego stopnia, że nie będziemy mogli jej usunąć i stanie się domyślną opcją wyszukiwania. Jeśli ktoś nie ma zamiaru jej używać, będzie mógł wyłączyć okienko wpisywania tekstu dla Cortany oraz zredukować ilość zbieranych przez nią informacji.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Co tracimy przy aktualizacji Windows 10 Anniversary Update?

 0