Co wiesz o phishingu? Google zaprasza do sprawdzenia swojej wiedzy

Co wiesz o phishingu? Google zaprasza do sprawdzenia swojej wiedzy

We współczesnej sieci na użytkowników czyha wiele niebezpieczeństw, a phishing to bez wątpienia jedno z poważniejszych zagrożeń. Wie o tym Google, które postanowiło zorganizować interesujący quiz (dostępny pod tym adresem) i przepytać chętnych z wiedzy na jego temat. Oczywiście opublikowany wczoraj przez zespół Jigsaw test ma za zadanie nie tylko ocenić naszą wiedzę, ale także uświadomić użytkownikom, jakie zagrożenia płyną z tego rodzaju wiadomości. „Wyłudzanie informacji jest zdecydowanie najczęstszą formą stosowanego cyberataku. Jeden procent wysłanych e-maili to próby tzw. phishingu” - stwierdziła ekipa Jigsaw na swoim blogu. W praktyce podczas sprawdzianu uczestnikom zostanie przedstawionych kilka przykładów, które będzie trzeba wskazać jako ewentualne oszustwo.

Google zorganizował obszerny test z wiedzy o phishingu. Warto podkreślić, że quiz ma też walory edukacyjne i powinien pomóc uświadomić użytkownikom istniejące zagrożenie.

Co wiesz o phishingu? Google zaprasza do sprawdzenia swojej wiedzy

Wydaje się, że zaproponowana przez Google metoda polegająca na prezentowaniu groźnych wiadomości, jakie możemy otrzymać na wirtualną skrzynkę pocztową, jest przystępna dla zdecydowanej większości osób. Niestety, by skutecznie przejść przez sprawdzian, wymagana jest znajomość języka angielskiego, w którym stworzono cały dokument. Na szczęście organizatorzy wyświetlają podpowiedzi, więc przy podstawowym stopniu zrozumienia tekstu nie powinniśmy mieć problemu z ukończeniem całego quizu. Co ciekawe, sam test bazuje na szkoleniach przeprowadzonych przez Google na grupie 10 tysięcy dziennikarzy oraz przywódców politycznych z całego świata.

Inicjatywa podjęta przez amerykańskiego giganta, mająca na celu uświadomić społeczeństwo o płynącym z sieci zagrożeniu, jest naprawdę godna pochwały. Pozostaje mieć nadzieję, że w quizie weźmie udział odpowiednia ilość użytkowników, dzięki czemu w przyszłości próby skutecznego wyłudzenia kluczowych danych zmniejszą się do bezpieczniejszego niż dotychczas poziomu. Odpowiadający za organizację testu Jigsaw to eksperymentalny projekt Google, którego celem jest zmierzenie się z wszelkimi problemami geopolitycznymi występującymi w wirtualnej przestrzeni. Warto podkreślić, że w przeszłości grupa stworzyła otwarte oprogramowanie do wykrywania internetowych trolli, mające pomóc m.in. organizacjom dziennikarskim.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Co wiesz o phishingu? Google zaprasza do sprawdzenia swojej wiedzy

 0