Coffee Lake uruchomiony na płycie głównej z chipsetem Z170

Coffee Lake uruchomiony na płycie głównej z chipsetem Z170

Wygląda na to, iż procesory Coffee Lake wbrew deklaracjom Intela mogą jednak działać na płytach starszych niż Z370. W Internecie pojawił się bowiem materiał potwierdzający działanie Core i3-8350K na płycie z układem logiki Z170.

Początkowo Intel zarzekał się, iż Coffee Lake z racji zmodyfikowanego podsystemu zasilania wymagają nowych płyt głównych, pomimo zachowania znanej z poprzednich generacji podstawki LGA 1151. Teorii tej przeczą dokonania jednego z użytkowników serwisu Baidu, któremu udało się zmodyfikować oprogramowanie układowe płyty MSI Z170A XPOWER GAMING TITANIUM EDITION tak, by zaczęła współpracować z procesorem Core i3-8350K, a więc czterordzeniowym i czterowątkowym reprezentantem najnowszej generacji układów Niebieskich. Entuzjaście nie tylko udało się doprowadzić do uruchomienia systemu, ale także poprawnego rozpoznania jednostki, a nawet jej podkręcenia. 

Zabieg wymaga rozbudowania UEFI płyty o stosowne mikrokody, co jak wiadomo, nie jest przesadnie skomplikowanym procesem i nie wymaga ingerencji w warstwę sprzętową. Niestety wygląda na to, iż przeróbka wiąże się z pewnymi efektami ubocznymi. Są to utrata możliwości użycia zintegrowanej karty graficznej, jak również dezaktywacja pierwszego slotu PCIe. Ponadto, na chwilę obecną nie wiadomo, co w przypadku procesorów z sześcioma rdzeniami, które z oczywistych przyczyn różnią się względem Skylake i Kaby Lake zdecydowanie bardziej od wykorzystanego w przykładzie Core i3-8350K. Tak czy inaczej, nie sposób oprzeć się wrażeniu, że blokada Intela przynajmniej w stosunku pewnej puli układów jest zupełnie sztuczna i podyktowana kwestiami innymi niż czysto sprzętowe.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Coffee Lake uruchomiony na płycie głównej z chipsetem Z170

 0