Comet Lake-S - kolejne przecieki wskazują na gniazdo LGA1200 i nowy chipset

Comet Lake-S - kolejne przecieki wskazują na gniazdo LGA1200 i nowy chipset

Chiński portal XFastest w jakiś sposób dotarł do kilku slajdów, które dostarczają wiele ciekawych informacji na temat nadchodzących procesorów z konsumenckiej serii Comet Lake-S (CML-S). Jest to nazwa kodowa rodziny desktopowych CPU, które zastąpić mają na rynku obecne układy Coffee Lake Refresh (CFL-R). Trzeba jednak pamiętać, że wciąż będą to procesory produkowane w 14 nm, ale Niebiescy zwiększą w nich maksymalną liczbę rdzeni do 10 (to dwa więcej niż w obecnym flagowym modelu Core i9-9900K). Zakładając, że przeciek ten jest prawdziwy, zwiększenie liczby rdzeni wiązać będzie się z pewnymi dość dużymi kosztami, zaczynając od tego, że topowy CPU Comet Lake-S charakteryzować ma się wyższym TDP, wynoszącym 125 W, czyli o 30 W większym niż Core i9-9900K. Intel wciąż posiadać będzie jednak w swojej ofercie 65 W i 35 W modele.

Układy Comet Lake-S wspierane będą jedynie przez płyty główne wyposażone w podstawkę LGA 1200.

To jednak tylko początek, ponieważ większe zapotrzebowanie energetyczne procesorów Comet Lake-S przełożyć ma się również na wymóg nowych płyt głównych z mocniejszym podsystemem energetycznym. To może być główny powód, dla którego Intel zmuszony może być do przeniesienia swoich kolejnych 14 nm procesorów na nową platformę. Z doniesień wynika bowiem, że układy Comet Lake-S wspierane będą jedynie przez płyty główne wyposażone w podstawkę LGA 1200, oferującą 9 dodatkowych pinów w stosunku do gniazda LGA 1151. To oczywiście okazja dla Intela, by wprowadzić na rynek kolejny chipset, który według plotek stanowić ma serię 400.

Jeśli zaś chodzi o specyfikację, Comet Lake-S zachować mają kompatybilność z modułami pamięci DDR4-2666 oraz tę samą liczbę linii PCIe 3.0 (16), jak w przypadku układów Coffee Lake Refresh. Poza tym, platforma oferować będzie obsługę Wi-Fi 802.11ax, Bluetooth 5, pamięci Intel Optane, Thunderbolt 3 i do 30 linii I/O na chipsecie, dystrybuowanych pomiędzy SATA III, USB 3.1 i USB 3.1 Gen 2. Warto odnotować przy okazji doniesienia z japońskich mediów, które uczestniczyły w wydarzeniu Liva, zorganizowanym przez ECS. Te ujawniły fotografię harmonogramu dla mini PC z rodziny Liva, gdzie wspomina się o budżetowych chipsetach H410 i H470, a także biznesowym Q470. Nie ma wątpliwości, że Intel szykuje także high-endowe układy logiki Z470 i Z490 dla nadchodzących procesorów Comet Lake-S. Premiery tych CPU spodziewamy się zaś na początku przyszłego roku.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Comet Lake-S - kolejne przecieki wskazują na gniazdo LGA1200 i nowy chipset

 0