Comet Lake-S - nadchodzące stacjonarne procesory Intela przetestowane

Comet Lake-S - nadchodzące stacjonarne procesory Intela przetestowane

Na jednym z chińskich portali pojawiła się wczesna recenzja procesorów Intel Comet Lake-S. Na wstępie warto podkreślić, że ta opublikowana została już 30 marca, więc nie ma tu mowy o żarcie w ramach prima aprilis. Trzeba mieć też na uwadze, że 10. generacja CPU Intela nie miała jeszcze swojej premiery i przetestowane układy są po prostu pozyskanymi próbkami inżynieryjnymi, co oznacza, że nie oferują jeszcze finalnej specyfikacji i w niektórych przypadkach ostatecznie spodziewać można się nieco wyższych częstotliwości taktowania. Co więcej, nie ma jeszcze stosownych sterowników, a zastosowany tu BIOS przeznaczony był dla niegamingowych płyt głównych. Mówiąc wprost, przedstawionych wyników nie należy traktować jako finalnej reprezentacji wydajności procesorów Comet Lake-S.

Na jednym z chińskich portali pojawiła się wczesna recenzja procesorów Intel Comet Lake-S.

Comet Lake-S - nadchodzące stacjonarne procesory Intela przetestowane

Desktopowe CPU z 10. generacji Intel Core przetestowane zostały na OEM-owskiej płycie głównej od Della (DDAA117) z chipsetem B460. Na platformę składały się jeszcze 16 GB pamięci RAM DDR4 o taktowaniu 4133 MHz (w tym teście pracujące z zegarem 2666 MHz) oraz system Windows 10 w wersji 1909. Redaktor portalu SOHU podaje, że na chwilę obecną nie ma żadnych sterowników dla zintegrowanej karty graficznej UHD 730, ale można wymusić ich instalację, co sugerować może, że mamy do czynienia ze zwykłym rebrandingiem iGPU UHD 630. Co więcej, oprogramowanie CPU-Z niewłaściwie wykrywa gniazdo płyty głównej jako LGA 1159, pomimo że ta wyposażono jest w nową podstawkę LGA 1200 (software również wymaga update’u). To wszystko powoduje, że test to raczej ciekawostka dla entuzjastów, którą traktować trzeba jako zwiastun tego, co oferować mogą nowe procesory Intela.

Wiele gier nie jest obecnie obsługiwanych przez tę platformę, w związku z czym nie mogły być przetestowane przez autora. Ten dokonuje porównania z Ryzenami, ale nie wiemy jaką platformą posłużono się dla tych CPU. I tak, Core i5-10400 prócz wyższego taktowania od swojego poprzednika (Core i5-9400F) pochwalić może się także wsparciem dla Hyper-Threadingu. Próbka inżynieryjna Core i7-10700 posiada z kolei o 100 MHz niższe taktowanie w trybie Turbo względem sklepowej wersji, choć już teraz w kilku przypadkach osiąga wydajność na poziomie Core i9-9900K. Niestety test nie uwzględnia flagowego modelu Core i9 z 10 rdzeniami i 20 wątkami. Ten jednak zaprojektowany jest pod płyty główne Z490 (w związku z TDP na poziomie 125 W), więc próba testów na B460 mogłaby być bezcelowa. Poniżej możecie zapoznać się z wykresami.  

Pokaż / Dodaj komentarze do: Comet Lake-S - nadchodzące stacjonarne procesory Intela przetestowane

 0