Commodore 64 zmieniony w koparkę do bitcoinów

Commodore 64 zmieniony w koparkę do bitcoinów

Do kopania kryptowalut wykorzystuje się zazwyczaj sprzęt o wydajnych podzespołach. Czy do tego celu może jednak posłużyć Commodore 64, który na karku ma prawie 40 lat? Odpowiedzi na to pytanie udziela Maciej Witkowiak polski programista, który opracował specjalną aplikację o nazwie C64 Bitcoin Miner i udostępnił ją na GitHubie. Jak zapewnia pomysłodawca, nie jest to podpucha, a na dowód wrzucił nawet zrzut ekranu pokazujący wydajność sprzętu. Sam procesor o taktowaniu 1 MHz gwarantuje wydajność 0,2 hasha na sekundę, a ponadto nie potrafi poradzić sobie z 32-bitowymi operacjami co w tej sytuacji stanowi nie lada problem.

Commodore 64 posłużył polskiemu programiście jako koparka do bitcoinów.

Commodore 64 zmieniony w koparkę do bitcoinów

Sprzęt trzeba też podłączyć do sieci przez adapter. Według dostępnej informacji zebranie jednego pakietu danych na Commodore 64 zajmuje 337 lat i 10 miesięcy. Stworzenie przytoczonego narzędzia należy traktować więc jako ciekawostkę. Commodore 64 został wprowadzony na rynek w 1982 roku i stał się wówczas popularnym 8-bitowym komputerem domowym wyposażonym w układ MOS Technology 6510 wspomagany przez 64 KB RAM + 20 KB ROM. Urządzenie w 2006 roku wpisano do księgi Guinnessa jako najlepiej sprzedający się model komputera osobistego w historii. Produkcję zakończono w kwietniu 1994 roku.

Warto wspomnieć, że pewien youtuber zmienił Game Boya w koparkę bitcoina. W tym przypadku wydajność wynosi 0,8 hasha i zdaniem twórcy tej zmodyfikowanej konsoli wydobycie wirtualnej waluty może zająć nawet parę miliardów lat. Sam bitcoin po raz kolejny osiągnął rekordową cenę, która 13 kwietnia 2021 roku w kulminacyjnym momencie wyniosła ponad 62,5 tysiąca dolarów. 14 kwietnia na Wall Street zadebiutuje z kolei Coinbase Global spółka zarządzająca jedną z największych platform handlu kryptowalut.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Commodore 64 zmieniony w koparkę do bitcoinów

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł