Cooler Master MasterLiquid ML360 - chłodzenie AIO z ogniwem Peltiera i wybitnymi osiągami

Cooler Master MasterLiquid ML360 - chłodzenie AIO z ogniwem Peltiera i wybitnymi osiągami

Ogniwa Peltiera to nie jest nowość w świecie PC. Moduły te były wykorzystywane do schładzania procesorów, a swój szczyt popularności wśród użytkowników domowych osiągnęły w czasach procesorów Athlon XP. Szybko jednak okazało się, że rozwiązania te nie są aż tak wydajne, jak by się mogło wydawać. Użytkownicy próbowali zwiększać ich możliwości poprzez kaskadowe układanie ogniw, jednak pobór mocy zbyt duży, a i ilość generowanego ciepła wzrastała drastycznie. Moduły przestały być tak popularne, choć wciąż są wykorzystywane w chłodzeniu procesorów tam, gdzie rachunki za prąd nie są aż tak istotne, jak również w lodówkach turystycznych, a nawet powstają projekty klimatyzacji opartej o moduły Peltiera. Wszystko to jednak ma swoją cenę - w postaci jeszcze większej ilości ciepła, niż z samego układu chłodzonego, którą trzeba odprowadzić. Peltier szybko odprowadza ciepło z jednej strony na drugą, pozwalając uzyskać temperatury poniżej otoczenia. Moje prywatne projekty pozwalały na uzyskanie temperatury do 40 stopni poniżej otoczenia na aluminiowym klocku, przy 8 amperowym Peltierze z założonym na nim AIO 240 mm. Teraz producenci chłodzeń wodnych na nowo odkrywają te moduły. Ogniwa w chłodzeniu wodnym można wykorzystać na dwa sposoby: pierwszy zakłada nałożenie ogniwa zimną stroną na procesor, a na gorącą chłodzenie wodne. Druga, to chłodzenie ogniwem rezerwuaru z cieczą. Tutaj mamy pierwsze rozwiązanie.

Cooler Master dołącza do producentów, którzy wprowadzają "nowość" znaną w świecie PC od lat. Chłodzenie wodne z ogniwami TEC.

Najpierw EK QuantumX Delta TEC, a teraz Cooler Master ogłosił wprowadzenie swojego pierwszego chłodzenia TEC AIO. MasterLiquid ML360 Sub-Zero jest zasilany technologią Intel Cryo Cooling, odchodząc (a może powracając?) od tradycyjnych koncepcji chłodzenia i umożliwiając użytkownikom przeniesienie swoich procesorów na nowy poziom wydajności poprzez obniżenie temperatury poniżej temperatury otoczenia. Jak podaje producent, ML360 Sub-Zero wykorzystuje specyficzną kombinację sprzętu i oprogramowania „zaprojektowanego w celu uwolnienia elitarnej wydajności” dla użytkowników. Cooler Master i Intel zaprojektowali nowe rozwiązanie, które pozwala procesorowi osiągnąć wyższe częstotliwości, dzięki zastosowaniu termoelektrycznego chłodzenia. 

ML360 Sub-Zero według obietnic potrafi schłodzić procesor poniżej temperatury otoczenia, umożliwiając użytkownikom stabilne przetaktowanie do wyższych częstotliwości. Producent musiał postawić na naprawdę potężne ogniowo, które będzie schładzać procesor, jeśli chce dorównać konkurencji, chwalącej się 338W mocy chłodzenia. Dodatkowo chłodzenie posiada oddzielną pompę drugiej generacji z wyższym przepływem ciecz oraz 360-milimetrową chłodnicę z zamontowanymi 3 wentylatorami SF120R, każdy o maksymalnej prędkości 1900 obr./min i zdolny do osiągnięcia 59CFM przepływu powietrza. Blok termoelektryczny jest podzielony na cztery części: płytkę drukowaną z czujnikami temperatury i punktami zapobiegającymi kondensacji pary, jednostkę TEC 52 x 52 mm, miedzianą podstawę, która ma kolejne czujniki do monitorowania temperatury i wilgotności oraz uszczelkę, która dodatkowo zapobiega efektom kondensacji, która przy ogniwach TEC często jest problemem. Mamy nadzieję, że producent faktycznie uporał się ze skroplinami. Cooler Master ML360 Sub-Zero będzie dostępny jeszcze w tym miesiącu w cenie 349,99 euro. Zestaw jest kompatybilny tylko z gniazdem Intel LGA1200.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Cooler Master MasterLiquid ML360 - chłodzenie AIO z ogniwem Peltiera i wybitnymi osiągami

 0