Coraz mniej gier na Kickstarterze ale istniejące projekty są stabilne

Coraz mniej gier na Kickstarterze ale istniejące projekty są stabilne

Mogłoby się wydawać, że gier z Kickstartera i Early Access jest na pęczki, jednak najnowsze statystyki pokazują, że tego typu produkcji jest coraz mniej, ale niekoniecznie są to złe wieści…

Firma analityczna ICO Partners właśnie opublikowała raport dotyczący między innymi gier korzystających ze zbiórek społecznościowych, czyli tzw. crowdfundingu. Łączna kwota, jaką uzbierali deweloperzy gier w pierwszej połowie bieżącego roku to 9,4 mln USD. Jest to jeden z gorszych okresów w historii Kickstartera, aczkolwiek lepszy niż wyniki z roku 2016. Spadła także liczba projektów. W drugiej połowie roku 2015 było ich 1146, natomiast obecnie - 869. Jednak większy odsetek growych projektów otrzymał fundusze. W II semestrze 2015 jedynie 19% gier zakończyło zbiórki powodzeniem (183 / 1146). Obecnie sztuka ta udała się w przypadku niemal 26% przypadków (179 / 690).

Dwoma najgłośniejszymi projektami z Kickstartera z ostatnich lat są: Star Citizen oraz Shenmue III. Jednak obydwa z nich są dalekie swoich premier. Poniżej wybrane statystyki z raportu. Całość dostępna TUTAJ.

Thomas Bidaux z ICO uważa, że Kickstarter jest nadal stabilną platformą do pozyskiwania środków finansowych na gry pomimo tego, że już nieco się upowszedniła w branży (a może właśnie dlatego). Bidaux ponadto zauważa, że największy wzrost nastąpił w segmencie projektów z budżetem pomiędzy 100 a 500 tys. USD. To właśnie tam jego zdaniem istnieje największy potencjał na rozwój. Raport kończy się konkluzją, że Kickstarter jest stabilnym miejscem do finansowania projektów, a kilka dodatkowych kroków podjętych przez firmę będzie stanowić ułatwienie, tak dla twórców, jak i donatorów - m.in. inicjatywę Hardware Studio mającą zapobiegać kopiowanie pomysłów, a także możliwość przekazania funduszy bez posiadania konta. Może spadająca liczba projektów ubiegających się o kwoty powyżej 500 tys. USD świadczy o tym, że niektóre ze studiów się rozrosły? A może też po prostu fani są bardziej sceptyczni wobec tego typu przedsięwzięć?

 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Coraz mniej gier na Kickstarterze ale istniejące projekty są stabilne

 0