Core i3-9100F - wyciekła specyfikacja nowego procesora Intela

Core i3-9100F - wyciekła specyfikacja nowego procesora Intela

Zdaje się, że Intel nie skończył jeszcze z powiększaniem 9. generacji swoich procesorów z serii Core i wkrótce możemy doczekać się oficjalnej zapowiedzi najniższego modelu z tej rodziny, czyli Core i3-9100F. Ten pojawił się właśnie w bazie danych benchmarku SiSoftware SANDRA, gdzie zapoznać możemy się z jego częściową specyfikacją. Jak nietrudno się domyślić, literka „F” w nazwie wskazuje w tym przypadku na brak zintegrowanej grafiki, ale warto zaznaczyć, że wciąż możemy liczyć tu na cztery rdzenie. Core i3-9100F będzie zapewne najtańszym układem Intela z tej rodziny, bazującej na architekturze Coffee Lake i z tego powodu może okazać się być bardzo popularnym wyborem wśród osób poszukujących czegoś relatywnie wydajnego (szczególnie w porównaniu z Pentiumami czy Celeronami) za stosunkowe niewielkie pieniądze. Poza tym, procesor ten powinien pozwolić także lepiej zawalczyć z konkurencyjnymi układami Ryzen 3.

Core i3-9100F pojawił się właśnie w bazie danych benchmarku SiSoftware SANDRA, gdzie zapoznać możemy się z jego częściową specyfikacją.

Core i3-9100F - wyciekła specyfikacja nowego procesora Intela

Co ciekawe, Core i3-9100F to na chwilę obecną jedyny model z 9. generacji CPU Intela, wytwarzanej w procesie technologicznym 14nm++, który nie znajduje się w bazie danych ARK producenta. To jednak wkrótce powinno ulec zmianie, ponieważ zniknął z niej niedawno model Core i3-8100F, co oznaczać może, że Niebiescy zdecydowali się na uśmiercenie starszego układu, by zrobić miejsce dla nowszego. Z dotychczasowych informacji wiemy, że Core i3-9100F to procesor z rodziny Coffee Lake Refresh (CFL-R), który otrzyma cztery rdzenie, ale bez wsparcia dla technologii Hyper-Threading, co oznacza, że otrzyma także cztery wątki. Na pokładzie spodziewać mamy się ponadto 6 MB pamięci cache trzeciego poziomu, 16 linii PCIe, wsparcia dla do 64 GB pamięci RAM DDR4-2400, a TDP wynosić ma 65 W.

Core i3-9100F - wyciekła specyfikacja nowego procesora Intela

Sytuacja jest zdecydowanie mniej jasna, jeśli chodzi o częstotliwości taktowania tego CPU. Z pierwotnych przecieków wynikało bowiem, że Core i3-9100 pracować będzie z bazową prędkością na poziomie 3,7 GHz i nie otrzyma wsparcia ze strony techniki Turbo Boost, podobnie zresztą jak miało to miejsce w przypadku poprzednika, czyli Core i3-8100. Układ ten pojawił się jednak niedawno jako opcja w jednym z komputerów Della, gdzie w specyfikacji Core i3-9100 znajduje się adnotacja o trybie Boost osiągającym 4,2 GHz. Z kolei benchmark SiSoftware ujawnia bazowe taktowanie wynoszące 3,6 GHz. Trzeba pamiętać, że wariant oznaczony literą „F” pozbawiony będzie zintegrowanej karty graficznej Intel UHD Graphics 630, co oznacza, że trzeba będzie go sparować z dedykowaną grafiką, ale poza tym oferować powinien identyczną specyfikację co bazowy model (dodatkową różnicą może być jednak zastąpienie lutowanego IHS pastą termoprzewodzącą, co w przypadku układów podstawowego poziomu nie powinno mieć w praktyce żadnego znaczenia).  

Pokaż / Dodaj komentarze do: Core i3-9100F - wyciekła specyfikacja nowego procesora Intela

 0