Core i9 10980XE - Intel chwali się OC do 5,1 GHz z chłodzeniem wodnym

Core i9 10980XE - Intel chwali się OC do 5,1 GHz z chłodzeniem wodnym

Nadchodzące procesory Intel Cascade Lake X nie tylko nagle stały się znacznie tańsze, ale także mają mieć imponujące możliwości podkręcania. Przynajmniej tak mówi nam Intel. 18-rdzeniowy Core i9 10980XE - procesor HEDT - podobno jest w stanie osiągnąć 5,1 GHz na wszystkich rdzeniach. Taktowania fabryczne dla tego modelu to 3,8 GHz na wszystkich rdzeniach w trybie turbo, widać więc tutaj naprawdę duży potencjał do OC. Przy 18 rdzeniach pracujących z takimi zegarami, nowy Cascade Lake X będzie prawdziwym potworem. Jeśli zegary te można przełożyć dalej, to 10-rdzeniowy Core i9 10900X może stać się naprawdę dobrym procesorem do gier - w nowej, bardziej przystępnej cenie. Nowa seria high-endowych procesorów do komputerów stacjonarnych ma zostać wprowadzona na rynek w listopadzie po ogromnych korektach cenowych, w porównaniu z procesorami serii X ostatniej generacji. Zmiana cen jest tu mocno pożądana, zwłaszcza patrząc, że w układach tych niewiele się zmieniło, oprócz niewielkiego podbicia zegarów. Obniżenie ceny o połowę jest prawdopodobnie jedyną realną szansą na powstrzymanie nadciągającego ataku Threadripperów 3. generacji.

Intel zapowiada, że procesory z rodziny Cascade Lake X będą oferować imponujący potencjał do podkręcania.

Wszystkie procesory z serii X są odblokowane (18, 14, 12 i 10-rdzeniowe układy), co oznacza swobodę w ustawianiu jak najwyższych częstotliwości zegara. Cascade Lake X ma oferować znacznie większe możliwości OC, niż poprzednia, 9. generacja serii X. "Możesz je podkręcić i uzyskać naprawdę interesujące wyniki" - mówi Mark Walton z firmy Intel - "Na przykład mieliśmy w laboratorium 10980XE, 18-rdzeniowy procesor, który osiągał nawet 5,1 GHz w laboratorium, wykorzystujący standardowe chłodzenie cieczą. I to, jak sądzę, na wszystkich rdzeniach". Oczywiście istnieją pewne zastrzeżenia… nie wszystkie układy są sobie równe itp. "To tylko przykład jednego konkretnego układu, który mieliśmy w laboratorium", mówi Walton, "więc może to nie odzwierciedlać wszystkich układów. Żeby było jasne, każdy układ jest inny, niektóre z nich będą podkręcać się lepiej niż inne, ale jest to możliwe".

5 GHz na wszystkich rdzeniach u Intela... Brzmi znajomo? Część z Was zapewne pamięta już podobne obietnice Intela, który zaprezentował układ o takim taktowaniu z chłodzeniem wodnym. Problem jednak w tym, że szybko wydało się, że podczas prezentacji wykorzystano chłodzenie przemysłowe o ogromnej wydajności. Tym razem jednak ma być inaczej: "Nie ma agregatu chłodniczego, ani nic podobnego", uspokaja nas Walton. "Kiedy mówimy 'standardowe chłodzenie cieczą', mówimy o chłodnicy 240 mm lub 280 mm, tego rodzaju rzeczy".

Pokaż / Dodaj komentarze do: Core i9 10980XE - Intel chwali się OC do 5,1 GHz z chłodzeniem wodnym

 0