Córka założyciela i dyrektor finansowa Huawei zatrzymana w Kanadzie

Córka założyciela i dyrektor finansowa Huawei zatrzymana w Kanadzie

Według doniesień The Globe and Mail, kanadyjskie służby 1 grudnia zatrzymały Meng Wanzhou, czyli wiceprezes zarządu i jednocześnie dyrektor finansową Huawei, będącą także córką Rena Zhengfei, założyciela oraz dyrektora generalnego tej popularnej firmy. Cała sprawa ma mieć związek z podejrzeniami o naruszenie sankcji naniesionych przez USA na Iran. Rozprawa sądowa, na której ma zostać wyznaczona kaucja, odbędzie się jutro - potwierdził to rzecznik kanadyjskiego Departamentu Sprawiedliwości. Oświadczenie wydała już chińska ambasada w Kanadzie, która zdecydowanie potępiła decyzję tamtejszych władz - „Na polecenie Stanów Zjednoczonych, Kanada aresztowała obywatelkę Chin, która nie naruszyła żadnych amerykańskich lub kanadyjskich przepisów. Strona chińska zdecydowanie protestuje przeciwko takiemu zachowaniu, a także pogwałceniu praw zatrzymanej” - napisano w oświadczeniu. Chiny za pośrednictwem swojej ambasady domagają się wypuszczenia Wanzhou z aresztu.

Kanadyjskie organy ścigania na prośbę USA zatrzymały wiceprezes oraz dyrektor finansową Huawei, Meng Wanzhou.

Córka założyciela i dyrektor finansowa Huawei zatrzymana w Kanadzie

Aktualnie strona amerykańska domaga się ekstradycji podejrzanej do USA, lecz czy do tego dojdzie, zdecydują oczywiście lokalne władze. Zatrzymanie miało miejsce między przelotami w Kanadzie. Niestety na ten moment nie ujawniono konkretnych szczegółów sprawy, ponieważ Meng Wanzhou zażądała zakazu publikowania jakichkolwiek informacji, co już samo w sobie jest dziwne. Przy okazji warto podkreślić, że ojciec, a zarazem sternik popularnego producenta smartfonów, był w przeszłości inżynierem w Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, jak również miał ścisłe powiązania z Komunistyczną Partią Chin, w związku z czym dość szybko wzbudził zainteresowanie amerykańskich agencji wywiadowczych.

Komunikat w związku z zatrzymaniem Wanzhou wydało też Huawei - „Niedawno kanadyjskie władze w imieniu Stanów Zjednoczonych tymczasowo zatrzymały naszą dyrektor finansową w związku z nieokreślonymi oskarżeniami. Firma dostarczyła bardzo niewiele informacji na temat stawianych zarzutów i nie posiada informacji, jakoby Meng Wanzhou przekroczyła swoje uprawnienia. Wierzymy, iż zarówno amerykańska, jak i kanadyjska strona, wysunie ostatecznie słusznie wnioski". Podejrzenia odnośnie działalności Huawei istnieją od lat, zaś w kwietniu bieżącego roku Departament Sprawiedliwości USA sprawdzał, czy producent smartfonów naruszył sankcje wobec Iranu, jednak wyniki tego śledztwa nie są bliżej znane. Co ciekawe, swego czasu Amerykanie za złamanie sankcji ukarali inne chińskie przedsiębiorstwo - ZTE, które musiało za to słono zapłacić. Jeżeli chodzi o zaistniałą sytuację, to bez wątpienia zatrzymanie jednej z najważniejszych osób w firmie może odbić się na Huawei niekorzystnie. Warto także wspomnieć, że w 2013 roku Reuters odkrył, że Meng Wanzhou zasiadała w radzie Skycom Tech, który pod koniec 2010 roku oferował Iranowi sprzedaż sprzedaż sprzętu. Szczęśliwie dla Huawei większość tych informacji zostało utajnionych zaś same transakcje ostatecznie miały nie dojść do skutku. Nie jest jasne czy aresztowanie ma związek z wydarzeniami sprzed ośmiu lat lub bazuje na jeszcze odrębnych zarzutach. 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Córka założyciela i dyrektor finansowa Huawei zatrzymana w Kanadzie

 0