Corning zapowiada szkło ochronne Astra Glass dla wyświetlaczy 8K

Corning zapowiada szkło ochronne Astra Glass dla wyświetlaczy 8K

Corning Incorporated, czyli firma słynąca z produkcji i opracowywania szkła ochronnego Gorilla Glass przede wszystkim dla smartfonów, ale także monitorów, telewizorów, laptopów i innych wyświetlaczy, pochwaliła się właśnie swoim nowych produktem. Ten nazywa się Astra Glass i jest nowym szkłem ochronnym zaprojektowanym głównie z myślą o kolejnej generacji średnio- i dużoformatowych ekranów, które oferować będą bardzo wysokie rozdzielczości (8K) oraz wysoką częstotliwość odświeżania. Tym samym nowa warstwa ochronna od Corning wykorzystywana będzie przede wszystkim w tabletach, laptopach czy telewizorach, a nie jak dotychczas w telefonach. Co więcej, według dyrektora firmy, Han Yima, ich nowy produkt przeznaczony jest przede wszystkim do  ekranów klasy premium, gdzie, co ciekawe, poprawi jakość wyświetlanego obrazu.

Astra Glass jest nowym szkłem ochronnym zaprojektowanym głównie z myślą o kolejnej generacji średnio- i dużoformatowych ekranów, które oferować będą bardzo wysokie rozdzielczości (8K).

Corning zapowiada szkło ochronne Astra Glass dla wyświetlaczy 8K

Wydawać by się mogło, że jedyną kwestią, jaka ma znaczenie w szkłach ochronnych, jest ich wytrzymałość na wszelkiego rodzaju uszkodzenia (stąd zresztą tak duża popularność Gorilla Glass w smartfonach, ponieważ jest to najtrwalsze tego typu rozwiązanie na rynku). Trzeba jednak mieć świadomość, że szkło stosowane na wyświetlaczach w znaczący sposób wpływa na właściwości ekranu, który ochrania, w tym na podatność na refleksy, jasność czy precyzję wyświetlanych kolorów (do pewnego stopnia działa nawet jak filtry barw). Zdaniem Corning, następna generacja monitorów średnio- i dużoformatowych, oferujących rozdzielczości pokroju 8K (7680 x 4320 pikseli), wymagać będzie termicznie i wymiarowo stabilnego szkła ochronnego, co pozwoli na uzyskanie pożądanej charakterystyki i zapewni dobre uzyski z produkcji. W tym pomóc ma właśnie Astra Glass, które jest kompatybilne z różnymi wysokowydajnymi panelami LCD, w tym krzemem amorficznym (a-Si) czy technologią IGZO.

„Po latach bliskiej współpracy z naszymi klientami, nauczyliśmy się, czego potrzebują w zakresie szkła ochronnego, by dostarczyć na rynek rozdzielczość 8K dla większych urządzeń i zestawów” - pochwalił się Han Yim. Producent zapewnia, że Astra Glass nie będzie negatywnie wpływać na osiągi wyświetlaczy następnej generacji, ale nie zdradził jeszcze, kiedy możemy spodziewać się pierwszych telewizorów, monitorów i innych urządzeń, które zrobią użytek z nowego szkła ochronnego. Jako że firma często wspomina tu jednak o 8K, spodziewać można się, że jest to bardziej przyszłościowy produkt, choć z drugiej strony Samsung czy LG posiadają już w swojej ofercie modele o tak wysokiej rozdzielczości i być może wkrótce zdecydują się sięgnąć po Astra Glass.     

Pokaż / Dodaj komentarze do: Corning zapowiada szkło ochronne Astra Glass dla wyświetlaczy 8K

 0