CPU z serii Ryzen 3000 przetestowane na płycie głównej X570

CPU z serii Ryzen 3000 przetestowane na płycie głównej X570

Jesteśmy coraz bliżej premiery trzeciej generacji procesorów Ryzen (ta nastąpić ma w okolicach połowy roku), więc nie powinno dziwić, że w sieci pojawia się coraz więcej przecieków na ich temat, w tym pierwsze benchmarki testujące te CPU. I tak, dociekliwy użytkownik Reddita dostrzegł w bazie danych SiSoftware Official Live Ranker tajemniczy czterordzeniowy procesor z serii Ryzen 3000, który na dodatek przetestowano na niewypuszczonej płycie głównej MSI MEG X570 Creation. Warto przypomnieć, że trzecia generacja stacjonarnych CPU Ryzen, znana też pod nazwą kodową Matisse, bazować będzie na 7 nm architekturze Zen 2, a za produkcję tych układów odpowiadać będzie TSMC. Będą to również pierwsze konsumenckie procesory wspierające standard PCIe 4.0, co możliwe będzie właśnie dzięki nowemu chipsetowi szykowanemu przez AMD, czyli X570.

W bazie danych SiSoftware dostrzeżono tajemniczy czterordzeniowy procesor z serii Ryzen 3000, który przetestowano na nadchodzącej płycie głównej MSI MEG X570 Creation.

Bliżej niezidentyfikowany procesor Matisse z bazy danych SiSoftware oznaczony został jako 2DS104BBM4GH2_38/34_N. Posługując się prostym schematem do deszyfrowania nazw kodowych CPU od AMD, możemy dowiedzieć się, że mamy do czynienia z próbką inżynieryjną, co oznacza, że specyfikacja tego modelu może jeszcze ulec zmianie (choć raczej w niewielkim zakresie, np. częstotliwości taktowania). Ponadto, oznaczenie zdradza obecność czterech rdzeni i ośmiu wątków na pokładzie, a taka konfiguracja mocno sugeruje, że mamy do czynienia z procesorem z niższej serii, najprawdopodobniej Ryzen 3. Co ciekawe jednak, jest to sprzeczne z odniesieniami kanału AdoredTV, gdzie upierano się, iż w przypadku serii Ryzen 3 3000 nawet najsłabsze modele oferować będą tym razem sześć rdzeni. Co więcej, CPU pracuje z bazową częstotliwością taktowania 3,4 GHz, która w trybie boost wzrasta do 3,8 GHz, a układ wyposażono w 4 MB pamięci cache L2 i 16 MB L3. Poza tym TDP wynosi tu 65 W, co akurat pokrywa się z informacjami od AdoredTV.

Przejdźmy do płyty głównej MSI MEG X570 Creation. Najpierw warto jednak przypomnieć, że tajwański producent, wraz z debiutem chipsetu Intel Z390, zdecydował się całkowicie zmienić nazewnictwo swoich MOBO. I tak, jego płyty pogrupowane są teraz w ramach serii MEG, MPG i MAG, gdzie ta pierwsza stanowi high-endową ofertę firmy. Oznaczać to będzie zapewne, że MEG X570 Creation stanowić będzie flagową płytę MSI dla nowych Ryzenów 3000 i na pewno oferować będzie mnóstwo dodatkowych funkcji. Swoje MOBO na premierę tych CPU szykują jednak również inni producenci z Tajwanu, w tym Gigabyte, który ostatnio zarejestrował w Eurasian Economic Commission (EEC) kilka modeli z górnej półki, w tym X570 Aorus Elite, X570 Aorus Pro i X570 Gaming X.    

Pokaż / Dodaj komentarze do: CPU z serii Ryzen 3000 przetestowane na płycie głównej X570

 0