Crucial wchodzi na rynek DDR5 i prezentuje swoje pierwsze moduły UDIMM i SODIMM

Crucial wchodzi na rynek DDR5 i prezentuje swoje pierwsze moduły UDIMM i SODIMM

Jak dotąd to tylko chińscy producenci prezentowali swoje moduły DDR5, które coraz szybciej zmierzają na rynek. Teraz jednak również Crucial z siedzibą w USA  zaprezentował swoje pierwsze moduły. Firma Crucial zaprezentowała pamięci do komputerów stacjonarnych i laptopów. To pierwsze spojrzenie na moduły SODIMM 32 GB o częstotliwości 4800 MHz i domyślnym napięciu 1,1V. Te same specyfikacje dotyczą modułów UDIMM do komputerów stacjonarnych, z wyjątkiem tego, że na kościach znajduje się mniej chipów, co daje łączną pojemność 8 GB. Obie kości mają opóźnienie CAS wynoszące 40 cykli, pokrywa się z wcześniej prezentowanymi modułami DDR5 innych producentów.

Amerykański Crucial dołączył do producentów, którzy oficjalnie zaprezentowali swoje pamięci DDR5. Jak dotąd swoje kości prezentowali tylko Chińczycy.

AMD i Intel opracowują teraz platformy obsługujące DDR5. Zgodnie z wcześniejszymi przeciekami, dwunasta generacja Intel Core Alder Lake będzie obsługiwać pamięć DDR5-4800, natomiast AMD opracowuje obecnie architekturę Zen4, która powinna również wspierać technologię DDR5, jednak jak dotąd nie było zbyt konkretnych przecieków w tym temacie. Technologia DDR5 przyniesie zwiększenie częstotliwości i przepustowość, ale także zapewni poprawę wydajności energetycznej, oferując domyślnie niższe napięcie. 

Moduły DDR5 będą wyposażone w kontrolery mocy na płytce, co jeszcze bardziej poprawi potencjał przetaktowywania. Producenci zapowiadają, że w przyszłości do sprzedaży trafią znacznie szybsze pamięci. Niektórzy z chińskich producentów ogłosili prace nad modułami o zawrotnej prędkości 10000 MHz. Oczekuje się, że pamięć DDR5 przyniesie ponad dwukrotny wzrost wydajności w porównaniu z DDR4. W zeszłym tygodniu dwóch chińskich producentów oficjalnie potwierdziło, że pierwsze moduły pamięci DDR5 opuściły linie produkcyjne zaledwie kilka tygodni po tym, jak Micron dostarczył pierwsze chipy do ich fabryk. Teraz do tego grona dołącza Crucial.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Crucial wchodzi na rynek DDR5 i prezentuje swoje pierwsze moduły UDIMM i SODIMM

 0