Crysis ogrywany na Ryzenie Threadripper 3990X ... bez wsparcia GPU

Crysis ogrywany na Ryzenie Threadripper 3990X ... bez wsparcia GPU

Chyba każdy entuzjasta PC pamięta premierę gry Crysis, która odbyła się pod koniec 2007 roku. Tytuł ten palił komputery przeciętnych graczy, wyciskając ostatnie soki nawet z high-endowych maszyn i z miejsca stał się wyznacznikiem jakości oprawy wizualnej w grach, udowadniając jednoznacznie wyższość PC nad konsolami w tym zakresie. O ile jednak przeszło dekadę temu Crysis stanowił ogromne wyzwanie nawet dla najmocniejszych kart graficznych na rynku, tak dziś poradzić może sobie z nim samo CPU. Oczywiście nie chodzi o pierwszy lepszy procesor, ale o 64-calową i 128-wątkową bestię, jaką jest Ryzen Threadripper 3990X. Okazuje się bowiem, że ten flagowy procesor HEDT od AMD jest w stanie samodzielnie wygenerować grafikę w grze Crysis, bez pomocy żadnego, nawet zintegrowanego GPU, co jest nie lada osiągnięciem i pokazuje jaką drogę przeszliśmy od 2007 roku.   

Flagowy procesor HEDT od AMD jest w stanie samodzielnie wygenerować grafikę w grze Crysis, bez pomocy żadnego, nawet zintegrowanego GPU.

Ryzen Threadripper 3990X zadebiutował dopiero pod koniec zeszłego tygodnia i już zdołał narobić sporo szumu. Procesor pobił już połowę rekordów HWBOT, a teraz ekipa Linus Tech Tips postanowiła sprawdzić, na co go stać w zakresie gamingu. Zamiast jednak przeprowadzać kolejne testy w grach przy pomocy jakiejś high-endowej karty graficznej, zdecydowała się całkowicie zrezygnować z usług GPU w tym przypadku i sprawdzić jak sam procesor poradzi sobie z wygenerowaniem grafiki w Crysis. Trzeba przy tym mieć świadomość, że gry w swojej naturze angażują ogromne ilości dość prostych operacji, które przeprowadzane są na poziomie hardware’u i mówimy tu praktycznie o liczbach sięgających milionów. To właśnie GPU projektowane są z myślą o ich realizacji, w czym pomaga fakt, że posiadają wiele procesorów strumieniowych zdolnych do przetwarzania wielu obliczeń w tym samym czasie. W tym czasie CPU mogą zająć się innymi, bardziej skomplikowanymi operacjami, które nie wymagają tylu jednoczesnych obliczeń. Threadripper 3990X udowadnia jednak, że jest w stanie zastąpić kartę graficzną w naszym PC. Całość odbywa się zaś na poziomie software’u.

Oczywiście wydawanie 19000 zł na możliwość gry w Crysis na CPU nie jest zbyt rozsądnym posunięciem, tym bardziej, że wydajność gry w takim scenariuszu pozostawia sporo do życzenia. Zainteresowanych odsyłamy do obejrzenia powyższego materiału (mniej więcej od 9 minuty). Pomimo pewnych trudności, jest to nie lada osiągnięcie, tym bardziej, że Ryzen Threadripper 3990X  to produkt skierowany do prosumentów, którzy będą wykorzystywać go z odpowiednim oprogramowaniem, potrafiącym zrobić użytek z takiej liczby rdzeni i wątków. Obecnie nawet Windows ma z tym problemy, ponieważ dzieli wątki na grupy po 64. Czekamy więc na kolejne niezwykle osiągnięcia tego procesora.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Crysis ogrywany na Ryzenie Threadripper 3990X ... bez wsparcia GPU

 0