NVIDIA ogłosiła, że jej platforma CUDA będzie mogła działać również na procesorach opartych na architekturze RISC-V. To duży krok naprzód dla tej technologii, która może w większym stopniu przyczynić się do rozwoju sztucznej inteligencji.
Do tej pory rynek AI opierał się głównie na procesorach wykorzystujących architekturę x86 (Intel, AMD) oraz ARM (NVIDIA, Apple i inne firmy technologiczne). RISC-V, mimo że rozwijany od lat, nie miał jak dotąd realnego udziału w dużych projektach AI. Teraz może się to zmienić.
CUDA od NVIDII zadziała na procesorach RISC-V
Oprogramowanie stworzone z myślą o CUDA będzie można uruchamiać również na procesorach RISC-V. To bardzo istotna zmiana, ponieważ CUDA to dominująca platforma w obliczeniach związanych ze sztuczną inteligencją, wykorzystywana w badaniach, przemyśle oraz startupach na całym świecie.
NVIDIA ogłosiła, że jej platforma CUDA będzie mogła działać również na procesorach opartych na architekturze RISC-V.
Exciting news from #RISCVSummitChina, as Frans Sijstermans from NVIDIA announces CUDA is coming to RISC-V! This port will enable a RISC-V CPU to be the main application processor in a CUDA-based AI system.#RISCV #RISCVEverywhere pic.twitter.com/08C2ghPHq9
— RISC-V International (@risc_v) July 18, 2025
RISC-V wyróżnia się tym, że jest otwartą i darmową architekturą. Oznacza to, iż firmy mogą z niej korzystać bez opłat licencyjnych, a także modyfikować ją i dostosowywać do własnych potrzeb. To duża przewaga, zwłaszcza dla mniejszych firm i startupów, które nie mają budżetów na drogie rozwiązania.
Architektura RISC-V jest również uznawana za elastyczną. Dzięki uproszczonemu zestawowi instrukcji, proces projektowania i testowania chipów może być szybszy oraz tańszy. To sprawia, że całość sprawdza się np. w urządzeniach IoT, autonomicznych pojazdach czy robotyce.
Choć RISC-V dopiero zaczyna pojawiać się w sektorze AI, pewne przedsiębiorstwa już go testują.
Jedną z nich jest Tenstorrent – kanadyjska firma kierowana przez inżyniera Jima Kellera. Ich chipy Wormhole (modele n150 i n300) mają łączyć dużą moc obliczeniową z niższymi kosztami, co może być atrakcyjne dla klientów szukających alternatyw dla ARM i x86.
RISC-V cieszy się też dużym zainteresowaniem w Chinach. Otwartość platformy pozwala na jej rozwój bez zależności od zachodnich dostawców.

Pokaż / Dodaj komentarze do: CUDA od NVIDII dostępne na RISC-V. Nowy krok w stronę otwartej AI