Cyberpunk 2077 może być najdroższą grą w historii

Cyberpunk 2077 może być najdroższą grą w historii

Do premiery Cyberpunka 2077 coraz bliżej i o ile gra nie zaliczy kolejnego opóźnienia, to zagramy w superprodukcję CD Projekt RED już za nieco ponad 3 tygodnie. Tymczasem dociera do nas coraz więcej informacji na temat tego tytułu. Jedną z takowym ujawnił Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska, który oszacował łączny budżet Cyberpunka 2077 i jeśli rzeczywiście przeznaczono na tę produkcję kwotę o jakiej mowa w raporcie, to będziemy mieć do czynienia z jedną z najdroższych gier w historii. Pada tu bowiem suma 1,2 mld zł, czyli. ok. 317 mln USD. Przesunięcie premiery na ostatni miesiąc roku spowodowało jednak również obniżenie prognoz sprzedaży potencjalnego hitu Redów.  

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska oszacował łączny budżet Cyberpunka 2077 i pda tu astronomiczna kwota...

 

„W związku z przesunięciem premiery gry aktualizujemy nasze prognozy wolumenu sprzedaży. Okres sprzedaży w 2020 roku skrócił się do 3 tygodni (poprzednio 6), dlatego też obniżamy prognozę wolumenu sprzedaży w ciągu 2020/ najbliższych 12 miesięcy (TTM) z 25 mln/35,5 mln do 21 mln (-16 proc.)/ 34,5 mln sztuk (-2 proc.)”- czytamy w raporcie. Analitycy podkreślają jednak, że Cyberpunk 2077 ma spory potencjał do pozytywnego zaskoczenia w zakresie sprzedaży. Nie da się ukryć, że warunki są ku temu korzystne, ponieważ pandemia koronawirusa okazała się motorem napędowym zwiększającym sprzedaż gier, kupowanych przez osoby, które spędzają teraz więcej czasu w domach. 

Wracając zaś do szacowanego przez DM BOŚ łącznego budżetu Cyberpunka 2077, to trzeba pamiętać, że nie jest to oficjalna kwota (nie wiemy, czy takową kiedykolwiek poznamy), a nie wiemy również co ona obejmuje. Zakładać trzeba, że wszystko, łącznie z kosztami marketingowymi, ponieważ i tak mówilibyśmy o rekordowej kwocie. Dla przykładu, szacowany koszt produkcji dotychczasowego rekordzisty, czyli GTA V, wynosi podobno 265 mln USD. Radzimy podchodzić do tych liczb ze sporym dystansem, co nie zmienia faktu, że budżet Cyberpunka 2077 na pewno jest dużo większy niż w przypadku Wiedźmina 3: Dziki Gon, który kosztował (wraz z promocją) 306 mln zł. Mamy nadzieję, że przełoży się to na jeszcze wyższą jakość, a nie jedynie marketing i zatrudnianie gwiazd Hollywood. 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Cyberpunk 2077 może być najdroższą grą w historii

 0