Cyfra w logo Call of Duty: Black Ops 4 jest zapisana prawidłowo

Cyfra w logo Call of Duty: Black Ops 4 jest zapisana prawidłowo

Zapowiedź najnowszej części Call of Duty spotkała się nie tylko z entuzjazmem fanów serii, ale także krytyką... cyfry umieszczonej w logo gry. Teraz tę kwestię postanowił wyjaśnić jeden z brytyjskich ekspertów.

Wiele osób również u nas w komentarzach wyśmiewało braki w szkolnym wykształceniu projektantów odpowiedzialnych za logo ogłoszonego niedawno Call of Duty: Black Opsa III. Wszystko poszło o zapisek liczby cztery. Zamiast użyć klasycznego rzymskiego formatu IV zdecydowano się pokazać teoretycznie dziwną IIII. Istnieje nawet grupa twierdząca, iż Activision umyślnie popełniło błąd w celach czysto marketingowych mających wzbudzić sensację. Jednak zdaniem pracownika Muzeum Brytyjskiego, który udzielił krótkiego wywiadu portalowi Eurogamer, o wpadce nie może być najmniejszej nawet mowy. Tym samym zaskoczył on znaczą część osób mających zgoła odmienną opinię. A jak postanowił usprawiedliwić ten krok twórców gry?

Według eksperta cyfra zapisana w logo Black Ops IIII jest jak najbardziej poprawna i wykorzystywana w przeszłości przez Rzymian równie często co obecna IV

Otóż wyjaśnia on, że obie formy - IV oraz nieszczęsna IIII - są jak najbardziej poprawne. Według jego wiedzy Rzymianie swego czasu używali tych cyfr naprzemiennie i to nawet na jednym dokumencie. Dodatkowo rzymskie liczby tworzono na trzy sposoby poprzez dodawanie, odejmowanie, czy mnożenie. Pierwsza opcja, czyli 4 jako IIII była popularniejsza od 4 jako IV. Ostatnią zdecydowanie częściej zaczęto wykorzystywać dopiero w XIII wieku. Na koniec warto jeszcze nadmienić, że do oznaczania tysiąca mieszkańcy Rzymu nigdy nie używali litery M. Zostało to spopularyzowane w Wielkiej Brytanii na przełomie piętnastego wieku. Wychodzi więc, na to że już wszystko zostało wyjaśnione przez eksperta. Firma po prostu uznała ten wariant za efektowniejszy. 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Cyfra w logo Call of Duty: Black Ops 4 jest zapisana prawidłowo

 0