Czas realizacji zamówień na półprzewodniki to ponad pół roku i wciąż rośnie...

Czas realizacji zamówień na półprzewodniki to ponad pół roku i wciąż rośnie...

Według raportu firmy Susquehanna, czas realizacji zamówień na półprzewodniki, które można nazwać pomocniczymi, czyli takie, które są dołączane do procesorów, układów SoC i GPU, wynosi obecnie ponad sześć miesięcy. Oznacza to, że producenci układów scalonych potrzebują średnio ponad pół roku, aby dostarczyć różne półprzewodniki, od układów pamięci i zarządzania energią, przez mikrokontrolery, po zegary i układy elektroniczne, elementy analogowe i dyskretne.

Dane te pochodzą z raportu z na temat czasu realizacji zamówień na półprzewodniki, sporządzonego przez firmę Susquehanna, która zbiera dane od największych dystrybutorów w branży. W raporcie stwierdzono, że po dwóch miesiącach poprawy w dostawach układów scalonych, średni czas realizacji zamówień znów wydłużył się w ostatnim miesiącu o dwa dni. Firma nie skupia się tutaj na procesorach i układach graficznych, które to są przeważnie brane pod uwagę w kontekście niedoborów, ale na mniejszych, ale wciąż krytycznych komponentach, które są stosowane we wszystkich urządzeniach.

Czas realizacji zamówień na półprzewodniki wciąż jest bardzo długi. Producenci muszą czekać średnio ponad pół roku na dostawy.

Susquehanna twierdzi, że na łańcuch dostaw w pierwszym kwartale wpłynęło wiele różnych wydarzeń, w tym inwazja Rosji na Ukrainę, trzęsienie ziemi w Japonii i dwie blokady spowodowane pandemią w Chinach. Firma podejrzewa, że skutki tych zdarzeń mogą utrzymywać się do końca roku. W drugiej połowie 2020 roku czas realizacji zamówienia wynosił mniej niż 14 tygodni, ale od tego czasu wydłużył się do prawie 27 tygodni i wygląda na to, że w najbliższym czasie będzie się wydłużał. Mówi się, że najbardziej ucierpiały układy analogowe, czyli takie jak wzmacniacze sygnału, oscylatory sterujące mocą i tym podobne, których czas realizacji wzrósł o 18 tygodni w ciągu miesiąca.

Firma Susquehanna poinformowała również, że czas realizacji zamówień przez firmę Broadcom wydłużył się do około 30 tygodni, dodając, że nadal ma ona "znaczne, rosnące zaległości". Według firmy, spowodowało to przesunięcie dostaw produktów Ethernet na trzeci lub czwarty kwartał. Tylko w jednej grupie półprzewodników, komponentach pasywnych, czas realizacji zamówień nieznacznie się skrócił. Dotyczy to takich elementów jak kondensatory, rezystory i transformatory.

 

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Czas realizacji zamówień na półprzewodniki to ponad pół roku i wciąż rośnie...

 0