Członkowie FaZe Clan oskarżeni o udział w malwersacji kryptowaluty w ramach akcji charytatywnej

Członkowie FaZe Clan oskarżeni o udział w malwersacji kryptowaluty w ramach akcji charytatywnej

FaZe Clan to jedna z najpopularniejszych organizacji e-sportowych na świecie, która ma na koncie naprawdę dużo sukcesów, aczkolwiek nie stroni też od skandali i właśnie z taką sytuacją mamy do czynienia tym razem. Tym razem konsekwencje dla zawodników związanych z najnowszą aferą mogą być jednak znacznie poważniejsze. Organizacja ​​FaZe ukarała czterech graczy za rzekome zaaranżowanie tzw. akcji pump-and-dump dotyczącej kryptowaluty w ramach akcji charytatywnej Save the Kids. Mowa tu o defraudacji naprawdę sporych pieniędzy. Zespół zawiesił Jarvisa, Nikana i Teeqo oraz na stałe usunął Kaya z organizacji.

Organizacja ​​FaZe ukarała czterech graczy za rzekome zaaranżowanie tzw. akcji pump-and-dump dotyczącej kryptowaluty.

Save the Kids (aka KIDS) został przedstawiony jako akcja charytatywna, która przekaże 1 procent każdej opłaty transakcyjnej (co samo w sobie stanowi 3 procent całkowitej transakcji) na rzecz fundacji zorientowanej na pomoc dzieciom. Twórcy namówili influencerów z FaZe, by promowali KIDS przed premierą, która odbywała się na początku czerwca, poprzez promowanie zakupu kryptowaluty w ramach przedsprzedaży. Podbijając zainteresowanie znanymi osobami, udało się podbić cenę tokenów do 0,015 USD, ale zaraz po premierze na początku czerwca, wartość kryptowaluty spadła o 90%. Zastosowano tu klasyczny schemat pump-and-dump, polegający na promocji i sztucznym podbijaniu wartości produktu, a następnie po osiągnięciu zamierzonego zysku - szybką sprzedaż. To sprawiło, że mnóstwo osób traciło dużo pieniędzy w związku z tą manipulacją. Co więcej, osoby zamieszane w tę akcję nie zachowały się również uczciwie w ramach akcji charytatywnej, gdyż obiecany procent wyliczono już po tym jak cena spadła do 0,001 USD, więc z zebranych 25,5 miliona na Save The Kids, przekazano tylko 25 000 USD, zamiast 400 000 USD, czyli kwoty, jaka należała się, gdy cena osiągała szczytowy poziom. 

Zaangażowani w ten proceder członkowie klanu zaprzeczyli jakiemukolwiek celowemu działaniu. Kay powiedział, że nie miał „złych intencji” w promowaniu KIDS i że popełnił błąd, biorąc udział bez sprawdzania organizatorów. To nie pierwszy raz, kiedy członkowie zespołu FaZe spotkali się z oskarżeniami o branie udziału w oszustwie. Kayowi i współzałożycielowi klanu zapłacono w maju za promowanie innej kryptowaluty, BankSocial. Ci jednak szybko sprzedali swoje tokeny zaraz przed zakończeniem partnerstwa. Ta sprawa pokazuje, że coraz więcej e-sportowych zawodników szuka dodatkowych zarobków poza samymi grami, zarówno indywidualnie, jak i zespołowo (na przykład Gucci niedawno wykonał zegarek do nurkowania z logo Fnatic). Trudno jednak uznać to za zaskoczenie, biorąc pod uwagę, że gracze cieszą się popularnością porównywalną z konwencjonalnymi gwiazdami sportu, co otwiera przed nimi nowe możliwości, ale i pokusy.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Członkowie FaZe Clan oskarżeni o udział w malwersacji kryptowaluty w ramach akcji charytatywnej

 0