Czy karty graficzne Nvidii systematycznie drożeją? Ciekawe statystyki

Czy karty graficzne Nvidii systematycznie drożeją? Ciekawe statystyki

Czy karty graficzne systematycznie drożeją? To pytanie dręczy wielu entuzjastów. Dziennikarze HardOCP postanowili zbadać sprawę i doszli do naprawdę nieoczekiwanych wniosków. 

Obliczenia przeprowadzono dla wszystkich flagowych akceleratorów Nvidii, pomijając serię Titan, począwszy od sierpnia 2000 roku aż do dzisiaj - czyli od GeForce 2 Ultra do GeForce GTX 1080 Ti. Aby skompensować naturalne zjawisko inflacji posłużono się wskaźnikiem cen towarów CPI-U stworzonym przez Biuro Statystyk Pracy, wchodzące w skład Departamentu Pracy Stanów Zjednoczonych, który reprezentuje zmianę ceny reprezentatywnego koszyka dóbr i usług. Ceny kart grafiki podano oczywiście w dolarach, wskazując wartość sugerowaną z dnia premiery danego modelu. Z uwagi na zmienny kurs wymiany walut i podatek VAT wyniki ciężko przełożyć na krajowe realia. Tym niemniej widać wyraźnie, że Nvidia od lat operuje w określonym przedziale, a wbrew popularnym twierdzeniem do znaczących podwyżek nie doszło. 

Dla przykładu - gdyby GeForce 2 Ultra debiutował dzisiaj, zapłacilibyśmy za niego raptem 2,66 USD więcej niż za GeForce GTX 1080 Ti. Zbliżone pieniądze trzeba byłoby wyłożyć także za GeForce 6800 Ultra Extreme (693,46 USD), GeForce GTX 280 (721,36 USD), GeForce GTX 780 (677,61 USD) oraz GeForce GTX 780 Ti (729,34 USD). Co ciekawe, to wciąż daleko od najdroższego w historii GeForce 8800 Ultra, którego wyceniono na ekwiwalent dzisiejszych 992,61 USD. Na drugim biegunie, najtańszego flagowca mogliśmy za to nabyć w styczniu 2009 roku, decydując się na GeForce GTX 285 w cenie będącej odpowiednikiem 430,05 USD. Trzeba jednak pamiętać, iż rzeczony akcelerator jest tak naprawdę modelem GTX 280 przerzuconym z litografii 65 nm na 55 nm - co w jakimś stopniu warunkuje zdecydowanie niższą cenę od większości odpowiedników. 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Czy karty graficzne Nvidii systematycznie drożeją? Ciekawe statystyki

 0