Czy konto GOG można przekazać komuś po śmierci? Platforma wyjaśnia

Czy konto GOG można przekazać komuś po śmierci? Platforma wyjaśnia

To, co stanie się z naszymi kontem w mediach społecznościowych czy na platformach z grami zastanawia pewnie niejedną osobę. Valve odniosło się do tego przyznając, że profilu Steam nie można zapisać komuś w testamencie ani przekazać. Jak to wygląda w przypadku platformy GOG?

Podanie komuś swojej nazwy użytkownika i hasła jest dość łatwe, ale legalne przekazanie biblioteki z grami okazuje się znacznie trudniejsze. W przypadku Steam sprawa jest jasna - nie da rady przekazać komuś swojego konta w tym zapisać go w spadku. A jak to wygląda na GOGu?

GOG postara się spełnić prośby o przeniesienie konta po zmarłej osobie na innego użytkownika, choć jak sam przyznaje jest to trudne i wymaga działania wymiaru sprawiedliwości.

Co stanie się z grami na GOG po śmierci użytkownika? Platforma wyjaśnia

Polski serwis podchodzi do tego trochę inaczej i twierdzi, iż postara się spełnić prośby o przekazanie konta po zmarłej osobie, jeżeli taki użytkownik wyrazi wolę przekazania profilu z zebranymi grami. Wówczas uzyska odpowiednią dokumentację. Jednak sam GOG przyznaje, że jest to skomplikowane, gdyż nie zbiera on informacji o sytuacji matrymonialnej czy rodzinnej klientów, więc ustalenie powiązań konkretnych ludzi z użytkownikiem nie jest realne.

„Jak zapewne wiecie, GOG nie zbiera informacji wystarczających do zidentyfikowania konkretnej osoby (takich jak imię i nazwisko) lub jej stanu rodzinnego albo małżeńskiego. Z tego powodu nie jesteśmy w stanie ustalić, czy ktoś jest powiązany z konkretnym użytkownikiem lub, czy dany użytkownik zmarł” – stwierdził GOG w oświadczeniu przekazanym PC Gamer.

„Ogólnie rzecz biorąc, Twoje konto GOG i zawartość GOG nie podlegają przeniesieniu. Jeśli jednak uzyskasz kopię orzeczenia sądowego, które wyraźnie uprawnia inną osobę do Twojego konta osobistego GOG oraz dołączone do niego treści cyfrowe uwzględniają EULA, a które konkretnie odnoszą się do Twojej nazwy użytkownika GOG lub przynajmniej adresu e-mail użytego do utworzenia takiego konta, dołożymy wszelkich starań, aby tak się stało. Chętnie poradzimy sobie z taką sytuacją i zachowamy Twoją bibliotekę GOG – ale obecnie możemy tego dokonać jedynie przy pomocy wymiaru sprawiedliwości”.

GOG zauważył w swoim oświadczeniu, że jednym z największych wyzwań stojących przed nim i innymi platformami jest to, że tego typu rzeczy są bardzo nowe i że „istnieje niewiele lub nie ma żadnych wytycznych prawnych w kwestii zachowania biblioteki z grami wideo”.

Przeszkodą są przyczyny prawne. Istnieje szansa, że ktoś kiedyś pochyli się nad tą kwestią i jednoznacznie ureguluje temat przekazywania bibliotek z grami cyfrowymi np. w formie spadku.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Czy konto GOG można przekazać komuś po śmierci? Platforma wyjaśnia

 0