Czy to koniec ery płyt CD?

Czy to koniec ery płyt CD?

BestBuy, największy w USA detaliczny sprzedawca elektroniki użytkowej, nie będzie już sprzedawał płyt CD i stopniowo wycofuje je ze sklepów. 

Nieco starsi użytkownicy z pewnością pamiętają czasy, gdy używało się dyskietek, a muzyki słuchało się z kaset, które to czasem trzeba było przewijać przy pomocy ołówka. Później pojawiły się płyty CD, które długo gościły na rynku, jednak stopniowo ustępowały nośnikom DVD czy Blu-Ray. Krótko można przypomnieć podstawowe dane o CompactDisc: płyta CD może pomieścić do osiemdziesięciu minut dźwięku lub siedemset MB danych, a mini-CD (24 minuty dźwięku, 210 MB danych) - dostępnych jest również kilka formatów: audio-CD, video-CD, CD-R i CD-RW. Rozwój technologii pozwolił na stworzenie nowych mediów, na których można zmieścić zdecydowanie więcej danych. Zwiększenie pojemności jest możliwe dzięki zwiększeniu gęstości zapisu danych, poprzez zastosowanie lasera o krótszej długości fali. W związku z tym płyty CD były wypierane przez DVD, które obecnie zastępuje z kolei Blu-Ray, posiadający pojemność 25 GB na warstwę.

Użytkownicy znacznie chętniej wybierają cyfrowe subskrypcje od fizycznych nośników danych

nosniki danych

Oczywiście coraz mniejsze wykorzystanie i sprzedaż płyt CD nie oznacza, że ludzie przestali słuchać muzyki. Obecnie znacznie większą popularnością cieszą się cyfrowe subskrypcje, takie jak Spotify, Pandora czy Apple Music i ich popularność cały czas wzrasta. Podobnie sytuacja wygląda na rynku gier - biorąc pod uwagę to, ile miejsca zajmują najnowsze gry, nie ma się co dziwić, że płyty CD odchodzą do lamusa, a gracze korzystają z takich platform jak Steam. Również do przenoszenia danych użytkownicy wolą korzystać z dużo wygodniejszych i pojemniejszych pendrive'ów. Z pewnością znajdą się osoby kupujące wciąż fizyczne nośniki z grami czy płyty ulubionych wykonawców, lecz ich liczba jest znacznie mniejsza. Ciekawostką może tu być informacja, że o ile BestBuy wycofuje ze sprzedaży CD, to wciąż ma w ofercie płyty winylowe. Zresztą na pytanie, czy obecnie następuje koniec ery CD, może sobie odpowiedzieć każdy z czytelników, po zastanowieniu się, kiedy ostatnio kupił płytę i musiał na niej coś nagrać lub kupił płytę czy grę na nośniku fizycznym.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Czy to koniec ery płyt CD?

 0