Dane zebrane przez Cambridge Analytica są nadal dostępne w internecie

Dane zebrane przez Cambridge Analytica są nadal dostępne w internecie

Afera związana z ogromnym wyciekiem informacji zdaje się nie mieć końca, a kolejne źródła docierają do coraz to ciekawszych rewelacji twierdzących, iż dane są w dalszym ciągu dostępne do pobrania z internetu. 

Pomimo zapewnień Facebooka o skasowaniu zebranych przez Cambridge Analytica danych według doniesień Channel 4 News są one nadal dostępne do pobrania w sieci. Baza tych informacji pochodzi z 2014 roku i zawiera m.in. preferencje polityczne około 136 tysięcy mieszkańców Colorado, profile psychologiczne, czy ustawienia na Facebooku. Tydzień temu szef firmy Mark Zuckerberg stwierdził, iż zażądano od Cambridge Analytica potwierdzenia skasowania wszelkich danych, co też uczynili, lecz później zgłosił się tajemniczy specjalista twierdzący, iż owe zapewnienia są zwykłym kłamstwem. Obecnie podejrzana firma miała zgodzić się na przeprowadzenie specjalnego sądowego audytu, który ostatecznie potwierdziłby kasację wszelkich informacji.

Wbrew temu co podają główni zainteresowani zebrane dane mają być w dalszym ciągu dostępne do pobrania z sieci

Niestety popularna platforma społecznościowa postanowiła nie komentować rewelacji Channel 4. Z drugiej strony Cambridge Analytica twierdziło, że nigdy nie przekazało zebranych danych podmiotom zewnętrznym. Swoją drogą należy przyznać, iż aktualnie trwająca afera z wyciekiem informacji obejmujących 50 milionach osób jest największą w historii Facebooka i oczywiście nie przynosi mu pozytywnej opinii. Do tej pory z ich usług zrezygnowało wielu ważnych reklamodawców, a swe oficjalne fanpage skasowało kilku istotnych graczy na rynku m.in. Tesla. Sprawą zainteresowało się również FTC, które zbada, czy nie doszło do złamania żadnych dekretów o prywatności. Jeśli tak wówczas Facebook może liczyć się z potężną karą finansową.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Dane zebrane przez Cambridge Analytica są nadal dostępne w internecie

 0