Debiut karty graficznej AMD Radeon RX 550 – wydajność, specyfikacja i cena

Debiut karty graficznej AMD Radeon RX 550 – wydajność, specyfikacja i cena

Wczoraj, późnym wieczorem, zadebiutował AMD Radeon RX 550, czyli najtańszy, a zarazem jedyny prawdziwie świeży reprezentant serii RX 500. Akcelerator ten ma być zamiennikiem rozwiązań zintegrowanych.

Wersja dostępna w sprzedaży detalicznej oferuje 10 bloków CU - 512 procesorów strumieniowych, 32 jednostki teksturujące oraz 16 rasteryzatorów. Na witrynie internetowej Czerwonych można znaleźć jednak również informacje o wariancie z 640 procesorami strumieniowymi i najprawdopodobniej 40 jednostkami teksturującymi, jednakowoż trafi on jedynie na rynek OEM. Podsystem pamięci cechuje się 128-bitową magistralą i obsługuje moduły typu GDDR5. W zależności od wybranej wersji, możemy liczyć na 4 lub 2 GB tej pamięci. Współczynnik TDP ustalono na 50 W, a sprzęt nie wymaga oczywiście dodatkowej wtyczki do zasilania. I nic nie wskazuje na to, by wersje z takową miały się ukazać - choć wszystkie karty dostępne na rynku to de facto niereferenty. Sugerowane przez AMD taktowania to 1100 / 1183 / 1750 MHz.

AMD Radeon RX 550 jest obecnie najtańszym dedykowanym akceleratorem grafiki z HDMI 2.0 i obsługą szerokiego zakresu dynamiki, czyli HDR.

AMD Radeon RX 550 zdążył już zostać sprawdzony przez anglojęzyczny PCWorld. Dziennikarze wykonali kilka testów w grach na platformie z procesorem Intel Core i7-5960X oraz 16 GB pamięci operacyjnej DDR4-300, jak również zweryfikowali zużycie energii. Zgodnie z przewidywaniami najtańszy Polaris radzi sobie z wymagającymi grami w Full HD przy niskich ustawieniach jakości obrazu, jednocześnie nie wymagając więcej niż 100 W do zaspokojenia potrzeb całej platformy. Cena wariantu 2-gigabajtowego w polskich sklepach wynosi około 450 złotych. Niestety na ten moment bardziej rozbudowaną wersję ciężko odnaleźć w katalogach. Zważywszy na to, że akcelerator AMD Radeon RX 460 2 GB z 896 SPU można nabyć już za 480-490 złotych nowość nie wypada najatrakcyjniej, ale zapewne po zejściu "podatku od nowości" relacje się unormują.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Debiut karty graficznej AMD Radeon RX 550 – wydajność, specyfikacja i cena

 0