Dekada wpisów z pirackiego forum Reddita jest właśnie bezpowrotnie kasowana

Dekada wpisów z pirackiego forum Reddita jest właśnie bezpowrotnie kasowana

Działając pod naciskiem administratorów Reddita, którzy powoływali się na kwestie związane z prawem autorskim, założyciele jednego z największych na świecie miejsc do dyskusji na temat piractwa podjęli dość radykalne kroki. Po przeprowadzeniu głosowania, moderatorzy postanowili kasować wszystkie wpisy, które są starsze niż 6 miesięcy, co oznacza, że archiwum obejmujące niemal 10 lat zostanie nieodwracalnie usunięte. Co więcej, zdecydowana większość pojawiających się tam informacji jest całkowicie legalna i niejednokrotnie można tam było znaleźć pomoc, nawet w przypadku zakupionej w sklepie gry. Reddit jest jedną z największych i najważniejszych platform internetowych na świecie, którą miesięcznie odwiedza miliard użytkowników. Jeden z najpopularniejszych kanałów to /r/piracy, który od momentu podjęcia przez właścicieli Reddita decyzji o respektowaniu prawa związanego z hostowaną zawartością, zaczął mieć spore problemy ze strony administracji. Moderatorzy pirackiego subreddita otrzymali po raz pierwszy w historii bezpośrednią wiadomość od administracji portalu, że otrzymują oni zbyt wiele skarg na łamanie praw autorskich.

Na naszych oczach ginie właśnie spory element historii portalu Reddit oraz całego internetu. Jedno z najbardziej popularnych forów jest właśnie kasowane.

Dla moderatorów, którzy mocno starali się, żeby przestrzegana była zasada braku odnośników do chronionych prawnie treści, powiadomienie o licznych skargach było dużym rozczarowaniem. Część zażaleń oczywiście była uzasadniona, jako że nie każdy stosuje się do reguł, a i sami moderatorzy czasem przeoczyli jakieś niedozwolone wpisy, jednak większość nie miała pokrycia w rzeczywistości. Sprawę dodatkowo komplikował fakt, że twórcy kanału /r/piracy nie mieli możliwości odnieść się do fałszywych oskarżeń. Dyskusję może w takim przypadku prowadzić wyłącznie osoba zgłaszająca, autor wpisu oraz ewentualnie administracja Reddita. Nawet zwykłe wpisy zawierające wyłącznie nazwy pirackich wydań, były zgłaszane jako sprzeczne z prawem. Również i takie posty były jak najszybciej usuwane, jednak jak widać nie dość szybko. "Zacząłem nieoficjalnie usuwać posty o wydaniach i jest to dość smutne, biorąc pod uwagę, że dość duża część naszych użytkowników oczekuje na nie każdego dnia" - napisał jeden z moderatorów. Dziesiątki stron dyskusji na temat filmów, gier, dzielenia się opiniami... Wszystko to jest właśnie kasowane, bo treść pojawiła się pod wpisem z nazwą pirackiej dystrybucji, gdzie nawet nie było żadnych odnośników.

Niestety osoby zgłaszające kopały coraz głębiej i zgłoszenia zaczęły dotyczyć nawet wpisów sprzed lat. Nie dało to moderatorom kanału zbyt wielkiego pola do manewru, bo nie byli oni całkowicie pewni, że w przepastnych archiwach nie ma treści, które mogłyby zostać wykorzystane przeciw nim. Po głosowaniu zdecydowano, że skasowane zostanie wszystko co jest starsze niż 6 miesięcy. Stworzono odpowiedni skrypt, jednak "biorąc pod uwagę tempo kasowania, cała operacja zajmie kilka tygodni" - powiedział "dbzer0" moderator kanału z 9-letnim stażem. Niestety takie działanie najprawdopodobniej spowoduje, że społeczność skupiona wokół kasowanego właśnie forum, również przestanie istnieć, co widzieliśmy już w podobnych przypadkach.  Moderatorzy poddali się, bo jak sami przyznają, przy obecnym stanie prawnym, posiadacze praw autorskich mogą zgłosić niemal dowolny post, bo prawie wszędzie znajdzie się element podpadający pod łamanie przepisów i karana jest cała społeczność, za kilka osób, które nie potrafiły działać zgodnie z regulaminem.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Dekada wpisów z pirackiego forum Reddita jest właśnie bezpowrotnie kasowana

 0