Dell chce, aby jego laptopy ładowały bezprzewodowo urządzenia mobilne

Dell chce, aby jego laptopy ładowały bezprzewodowo urządzenia mobilne

Jedną z nowych metod ładowania telefonu lub innych urządzeń przenośnych może być po prostu umieszczenie ich na laptopie. Apple od lat rozważa taki pomysł, a niedawno zgłoszony patent pokazuje, że Dell również może opracować podobne rozwiązanie. 

Na starcie warto podkreślić, że zgłaszane przez firmy technologiczne patenty często nie są wykorzystywane w rzeczywistych produktach, więc należy do nich podchodzić z pewnym dystansem. Niemniej jednak pokazują one pomysły, nad których wdrożeniem myślą producenci sprzętu. Tym razem portal Patently Apple ujawnił patent firmy Dell, który zakłada wykorzystanie powierzchni laptopa do ładowania urządzeń przenośnych. System polega na ułożeniu urządzeń na akcesorium dołączonym do laptopa dostarczającego obsługę ładowania indukcyjnego.

Patent firmy Dell zakłada wykorzystanie powierzchni laptopa do ładowania urządzeń mobilnych.

Dell chce, aby jego łaptpy ładowały bezprzewodowo urządzenia mobilne

Ilustracje pochodzą z amerykańskiego zgłoszenia patentowego 20220239124 firmy Dell, opublikowanego w zeszłym tygodniu i pokazują klips do ładowania bezprzewodowego, który mocuje się do laptopa tuż pod klawiaturą za pomocą magnesów i złącza wyjściowego zasilania w laptopie. Urządzenia takie jak smartfony leżałyby na klipsie składającym się z cewki ładującej i arkusza ferrytowego.

Apple ma patent na nieco inny system ładowania wykorzystujący tę samą podstawową koncepcję. Zamiast stosować przystawkę, Apple chce instalować cewki ładujące w nowych MacBookach, pozwalając na ładowanie iPhone'a, iPada lub Apple Watch leżącego na laptopie.

Podczas gdy klips mógłby prawdopodobnie ładować urządzenia tylko wtedy, gdy laptop jest otwarty, koncepcja Apple pozwoliłaby również MacBookom ładować je, gdy notebooki są zamknięte, oferując większą powierzchnię dla większej liczby urządzeń. Jednak pomysł Della na osobny klips może okazać się tańszy, ponieważ można go przyczepić do różnych laptopów.

Jeśli podobny system kiedykolwiek się zmaterializuje, może doprowadzić do tego, że będzie potrzebować mniej ładowarek w gniazdkach w porównaniu do takich rozwiązań jak podkładki ładujące. Apple zrezygnowało z próby stworzenia dużej podkładki ładującej – AirPower – w 2019 roku i obecnie firma oferuje ładowarkę MagSafe i MagSafe Battery Pack dla tych, którzy potrzebują większej trwałości w swoich urządzeniach.

Inne firmy również eksperymentują z różnymi metodami ładowania bezprzewodowego. Ładowarkę Ikei o wartości 40 USD można zamontować pod stołem lub biurkiem, a urządzenia, które chcemy naładować, kładziemy na  górze. Chociaż ten system jest mniej widoczny, nadal wymaga kabli. Startup o nazwie Wi-Charge opracowuje system oparty na podczerwieni, w którym ładowarka podłączona do gniazdka przesyła energię bezpośrednio do urządzeń. To rozwiązanie wydaje się bardzo wygodne, ale nie zapewnia wystarczającej mocy, aby utrzymać telefon w pełni naładowany.

Zobacz także: 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Dell chce, aby jego laptopy ładowały bezprzewodowo urządzenia mobilne

 0