Dell to kolejny technologiczny gigant, który zapowiada masowe zwolnienia

Dell to kolejny technologiczny gigant, który zapowiada masowe zwolnienia

Sprzedaż komputerów PC spada na łeb na szyję, głównie z powodu trudnej sytuacji gospodarczej i faktu, że w czasie pandemii kupowaliśmy tego typu sprzęt bez opamiętania, co odbija się mocno na firmach z branży, w tym takich gigantach jak Dell. 

Jest to kolejna duża firma technologiczna, która zapowiada duże zwolnienia i amerykański producent złożył wypowiedzenie ok. 5% swoich pracowników, czyli ok. 6650 osób. Firma tłumaczy, że musiała podjąć tę trudną decyzję ,by poradzić sobie z „trudnym globalnym środowiskiem gospodarczym”. Według szefa operacyjnego Jeffa Clarke'a wcześniejsze sposoby redukcji kosztów, takie jak zamrożenie zatrudnienia zewnętrznego, nie były wystarczające. Podkreślił on, że rynek, który „nadal ulega erozji”, wymaga dalszych działań.

Dell to kolejna duża firma technologiczna, która zapowiada duże zwolnienia i amerykański producent złożył wypowiedzenie ok. 5% swoich pracowników.

Dell to kolejny technologiczny gigant, który zapowiada masowe zwolnienia

Zwolnienia pociągną za sobą zmiany organizacyjne i „reset” – mówi Clarke. Obejmuje to usprawnioną sprzedaż i usługi, a także działania inżynieryjne, które koncentrować mają się na „ofertach priorytetowych”. Bloomberg zauważa, że ​​redukcje zatrudnienia spowodują, że liczba pracowników Della spadnie do najniższego poziomu od sześciu lat i będzie wyraźnie niższa niż na początku pandemii w styczniu 2020 r.

Dell był jednym z głównych beneficjentów pandemii, ponieważ ludzie rzucili się na zakup komputerów do pracy zdalnej. Jednak teraz, gdy boom się skończył, zależność firmy od komputerów (około 55 procent jej przychodów) staje się obciążeniem – szczególnie w obecnym klimacie gospodarczym, w którym ogranicza się wydatki na dobra luksusowe, takie jak komputery. Gartner i IDC szacują, że dostawy Della spadły w 2022 roku o 16 procent w porównaniu z rokiem poprzednim i o 37 procent w ostatnim kwartale. To jeden z największych spadków wśród głównych dostawców komputerów PC i tylko Acer wypadł gorzej w czwartym kwartale z 41-procentowym spadkiem.

To tylko ostatnie z serii zwolnień w tym roku i ma miejsce zaledwie kilka miesięcy po tym, jak główny rywal HP zapowiedział, że zwolni aż 6000 pracowników. Niewielu firmom technologicznym udało się uniknąć spadków w ostatnich miesiącach, a nawet giganci odnoszący niemal same sukcesy, tacy jak Apple, wciąż borykają się ze spadkiem sprzedaży. Mówiąc najprościej, Dell może odzyskać siły dopiero wtedy, gdy cała branża odzyska siły, co raczej nie nastąpi zbyt szybko. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Dell to kolejny technologiczny gigant, który zapowiada masowe zwolnienia

 0