Dell zamierza przestać korzystać z chińskich komponentów do 2024 roku

Dell zamierza przestać korzystać z chińskich komponentów do 2024 roku

Amerykańska krucjata przeciw Chinom jest coraz bardziej widoczna i dotkliwa dla Państwa Środka. Wielu dostawców ogranicza pozyskiwanie podzespołów z Chin, a niektórzy jak Dell, planują całkowicie zrezygnować z chińskich produktów.

Według raportów Dell ma przestać używać chipów z Chin w swoich produktach do 2024 roku. Najprawdopodobniej jest to element większego planu przeniesienia łańcuchów dostaw z kraju w odpowiedzi na trwające napięcia między Chinami a Stanami Zjednoczonymi. Źródła, na które powołuje się Nikkei Asia, twierdzą, że Dell zamierza wyeliminować ze swoich produktów wszystkie chipy produkowane w Chinach do końca przyszłego roku. Dell odmówił oficjalnego skomentowania sprawy.

Dell zamierza do 2024 roku całkowicie wyeliminować podzespoły chińskiego pochodzenia w swoich produktach, dotyczy to nawet płytek drukowanych. O podobnym korku podobno myśli również HP. 

Działania te mogą być spowodowane rosnącą presją ze strony rządu USA i ograniczeniom jakim poddawana jest chińska technologia.  Rząd USA wprowadził w zeszłym roku nowe kontrole eksportu, aby wstrzymać sprzedaż – bez licencji eksportowej do Chin – wszystkich układów scalonych, które mogłyby być wykorzystane w zastosowaniach AI i HPC, a także zablokować dostawy wszelkiego sprzętu, który mógłby być wykorzystany do produkcji układów logicznych, pamięci DRAM lub flash przy użyciu zaawansowanych procesów produkcyjnych. Restrykcje te stale się poszerzają, więc firmy zaczynają się obawiać o swoje łańcuchy dostaw.

Nikkei Asia twierdzi, że Dell nie poprzestaje na chipach produkowanych w Chinach, ale chce, aby dostawcy zapewniali, że inne komponenty, takie jak płytki drukowane, również pochodzą z innych źródeł. Podobno HP jest kolejną firmą rozważającą analogiczne działania. Takie posunięcie byłoby nie tylko radykalne, ale może być również trudne do zrealizowania, biorąc pod uwagę, że produkty takie jak laptopy składają się z tysięcy komponentów, a Chiny stały się w wielu przypadkach kluczowym źródłem produkcji.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Dell zamierza przestać korzystać z chińskich komponentów do 2024 roku

 0