Denuvo 5.3 - nowa wersja DRM złamana. Hitman 2 spiracony przed premierą

Denuvo 5.3 - nowa wersja DRM złamana. Hitman 2 spiracony przed premierą

Denuvo zalicza właśnie fatalny okres w swojej karierze. Uznawane przez długi czas za najlepsze zabezpieczenia antypirackie, ostatnio łamane są przez hakerów w rekordowym czasie i w ubiegłym tygodniu donosiliśmy o scrackowaniu Denuvo 5.2, czyli wersji, która trafiła do Football Manager 2019 oraz nieco mniej popularnego The Quiet Man. Nowa grupa piracka potrzebowała do tego zaledwie pięciu dni. Wydawało się, że ten sam wariant DRM wykorzystany będzie w kolejnych dużych premierach, a twórcy zabezpieczeń dostarczyli na rynek poprawią edycję - Denuvo 5.3 . Ta zdała się jednak na nic, ponieważ ta sama grupa złamała te zabezpieczenia w grze Hitman 2 na dwa dni przed oficjalną premierą tego tytułu, która nastąpić ma dopiero jutro. Jest to bardzo duży cios dla Irdeto - właściciela firmy odpowiedzialnej za zabezpieczenia Denuvo.

Grupa FCKDRM initiative złamała Denuvo 5.3 w grze Hitman 2, na dwa dni przed oficjalną premierą tego tytułu, która nastąpić ma dopiero jutro.

Wygląda na to, że grupa, która nazwała się FCKDRM initiative (tak samo jak inicjatywa polskiego sklepu GOG), scrackowała wersję Gold Edition gry Hitman 2, dostępną dla osób, które zamówiły ją w przedsprzedaży, już w piątek. Niemniej jednak, oficjalny debiut nowej odsłony przygód Agenta 47 nastąpi dopiero jutro, 13 listopada. Tytuł ten korzysta z Denuvo 5.3, czyli najnowszej wersji tego DRM, więc wszystko wskazuje na to, że piraci znaleźli szybki sposób na złamanie tych zabezpieczeń - potrzebują do tego zaledwie godzin, maksymalnie kilku dni, a nie tygodni lub miesięcy, jak bywało wcześniej. Tym samym Denuvo nie spełnia już swojego podstawowego zadania, czyli zabezpieczenia nowych gier przed piratami w najbardziej newralgicznym dla nich okresie pierwszych tygodni od premiery. Nie wiemy jednak, czy w związku z tym  IO Interactive zdecyduje się na usunięcie tego oprogramowania ze swojej produkcji. Jest na to szansa, ponieważ wcześniej deweloper natychmiast zrezygnował z DRM, kiedy tylko nabył prawa do marki Hitman od Square Enix.

Oczywiście nie ma pewności, czy nowa grupa, która zdaje się przejmować schedę po Revolt (lider bułgarskiego zespołu, Voksi, został zatrzymany latem tego roku), będzie w stanie tak szybko złamać Denuvo we wszystkich nadchodzących tytułach, ponieważ zakusom piratów wciąż opiera się kilka starszych produkcji, a ciekawe jak odpowiedzą na to także twórcy tego oprogramowania. Nie da się jednak ukryć, że Denuvo od samego początku wzbudza sporo kontrowersji, a jak niedawno potwierdzono, software ten wpływa niekorzystnie na wydajność przynajmniej w części gier, które z niego korzystają. Być może jednak lepszą odpowiedzią na piractwo będą usługi oparte na subskrypcjach, które dopiero raczkują na rynku gier, ale jeśli chodzi o filmy i seriale okazały się być ogromnym sukcesem.  

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Denuvo 5.3 - nowa wersja DRM złamana. Hitman 2 spiracony przed premierą

 0