Denuvo obniża wydajność Devil May Cry 5

Denuvo obniża wydajność Devil May Cry 5

Denuvo to bez wątpienia jedno z bardziej kontrowersyjnych zabezpieczeń gier przed crackerami. Słynie ono nie tylko z faktu, że jest łamane praktycznie po kilku dniach od debiutu danej produkcji, ale również z obniżania wydajności. Dotychczas wiele raportów potwierdzało, iż po usunięciu Denuvo gra działała wyraźnie płynniej. Devil May Cry 5 to jeden z tych tytułów, który w marcu rozpala umysły znacznej części fanów na świecie. Oczywiście domyślnie wyposażono go właśnie we wspomnianego DRM i jak wynika z najnowszych doniesień w tym przypadku skuteczność DRM również poległa w walce z crackerami. Co ciekawe na steamdb odkryto wpis zawierający plik wykonawczy do pobrania nieposiadający technologii zabezpieczeń. I chociaż nie jest on już dostępny to z przeprowadzonych testów wynika, że produkcja Capcom działa lepiej bez Denuvo.

Testy potwierdziły, że bez zabezpieczenia Devil May Cry 5 działa wyraźnie płynniej.

Otóż uruchamiając stosowną wersję uzyskano o 20 klatek na sekundę więcej względem wydania z DRM. W efekcie autor eksperymentu, który wcześniej osiągał 73 fps tym razem mógł liczyć na 93 klatki. Zwiększeniu uległo frametime, a w konsekwencji poprawiła się również stabilność animacji. Oczywiście swoje testy przeprowadziła znana ekipa Digital Foundry potwierdzając, że wydajność procesora przy zastosowanym zabezpieczeniu spada o 10%. Mimo wszystko zaznaczono, że przytoczone spadki nie muszą być wyraźnie dostrzegalne przy dobrych wydajnościowo konfiguracjach sprzętowych. Z korzyści braku Denuvo skorzystają więc w większości posiadacze starszych komputerów.

Mimo wszystko różnice nie są małe, a przeprowadzone próby potwierdziły kolejny raz, że Denuvo rzeczywiście negatywnie wpływa na pracę CPU i wydajność ochranianych gier. Niestety wniosków z kolejnych bolesnych lekcji nie wyciągają autorzy odpowiedzialni za tego DRM co potwierdza tylko wypowiedź szefa firmy jakoby DRM miał osłonić produkt przed piratami wyłącznie w początkowej fazie sprzedaży. A to, co się potem z nim stanie to już raczej mało kogo interesuje. Oczywiście doskonale zdajemy sobie sprawę, że nie ma zabezpieczeń idealnych i prędzej czy później ktoś odkryje metodę ich obejścia, aczkolwiek jeśli chodzi o Denuvo to ciężko wymienić jakieś pozytywne strony.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Denuvo obniża wydajność Devil May Cry 5

 0