Denuvo zmierza na platformy mobilne. Będzie chronić gry na Androida

Denuvo zmierza na platformy mobilne. Będzie chronić gry na Androida

Denuvo to bardzo popularne w branży pecetowej narzędzie Digital Rights Management (DRM) chroniące gry przed szybkim piraceniem (chodź jego skuteczność jest dyskusyjna, to jednak jest to najlepsza tego typu technologia dostępna na rynku). Właściciele Denuvo, firma Irdeto, zapowiedzieli w trakcie trwających właśnie w koloni targów Gamescom, że postanowili przenieść swoje antypirackie zabezpieczenia do sektora mobilnego i związku z tym wypuścili Mobile Game Protection. Jest to nowe rozwiązanie, którego celem jest wyeliminowanie piractwa, moddowania i cheatowania w grach na platformę Android. Jest to oczywiście następstwo obecnego trendu, gdzie mobilne granie cieszy się coraz większą popularnością, a na rynku pojawią się nawet smartfony dedykowane graczom.

Irdeto zapowiedziało Denuvo Mobile Game Protection, czyli androidową wersję swoich popularnych zabezpieczeń antypirackich.

Denuvo zmierza na platformy mobilne, Będzie chronić gry na Androida

Irdeto tłumaczy, że ogromna popularność mobilnych gier w ostatnich latach zachęciła przestępców do opracowywania różnych sposobów obchodzenia, oszukiwania, modyfikowania czy piracenia gier na Androida, co potencjalnie może prowadzić do powstawania luk bezpieczeństwa, narażając na ryzyko uczciwych graczy i jednocześnie psując przyjemność z zabawy (np. zmuszając ich do zabawy z rywalami, którzy oszukują). W związku z tym Denuvo Mobile Game Protection oferować ma szereg zabezpieczeń, które chronić mają nas przed tego typu nadużyciami. Wśród funkcji oferowanych przez to oprogramowanie producent wymienia:

  • Konfigurowanie kompromisu pomiędzy bezpieczeństwem a wydajnością (możemy wybrać jak bardzo nasza aplikacja będzie chroniona)
  • Inteligentne wykrywanie punktów ochrony
  • Ochrona przeciwko statycznym i dynamicznym manipulacjom w kodzie aplikacji
  • Ochrona przeciwko wstecznej inżynierii
  • Wykrywanie Roota
  • Anti-Debugging i Anti-Hooking
  • Wirtualizacja
  • Weryfikacja integralności

Ochrona Denuvo Mobile Game Protection nakładana jest na finalne APK praktycznie bez żadnej dodatkowej pracy ze strony deweloperów. Producent twierdzi także, że jego nowe rozwiązanie będzie miało minimalny wpływ na doświadczenia użytkowników (nie zaprzecza jednak, że takowe będą), ale zależne będzie to od poziomu ochrony jaki wybierze deweloper. Pytanie tylko, jak skuteczne będzie to narzędzie, ponieważ pamiętamy, że w przypadku PC początkowo wydawało się nie do przejścia, ale obecnie hakerzy nie mają większych problemów z obejściem Denuvo na komputerowych grach. Kolejnym kontrowersyjnym tematem jest właśnie wpływ tego DRM na wydajność pecetowych gier i wygląda na to, że podobnie może to wyglądać na Androidzie.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Denuvo zmierza na platformy mobilne. Będzie chronić gry na Androida

 0