der8aeur radzi użytkownikom PC mycie komponentów w... zmywarce

der8aeur radzi użytkownikom PC mycie komponentów w... zmywarce

Praktycznie każdy użytkownik PC wie, że zalanie sprzętu wodą lub inną cieczą to gotowy przepis na uśmiercenie komputera. Znany youtuber i overclocker, der8aeur, postanowił jednak podzielić się z nami swoją metodą czyszczenia komponentów PC, takich jak płyta główna, pamięci RAM i karta graficzna, która wydaje się być niedorzeczna, a nawet przerażająca na pierwszy rzut oka. W zamieszczonym przez siebie 13-minutowym wideo zatytułowanym „The Dishwasher Debate” omawia i demonstruje koncepcję mycia sprzętu w zmywarce do naczyń. Co więcej, metoda ta zdaje się być bardzo efektywna i potraktowanie drogich komponentów PC niczym talerzy czy sztućców okazuje się być najlepszą metodą mycia w pewnych okolicznościach.

W 13-minutowym wideo zatytułowanym „The Dishwasher Debate” der8aeur omawia i demonstruje koncepcję mycia sprzętu w zmywarce do naczyń.

der8aeur zdecydował się na tę kontrowersyjną metodą czyszczenia, ponieważ w trakcie ekstremalnego podkręcania sprzętu pokrywa on płytę główną i kartę graficzną wazeliną, co chroni komponenty przed kondensacją, na którą narażone są w trakcie stosowania ciekłego azotu. Jeśli mieliście już kiedyś do czynienia z wazeliną, to zapewne wiecie, jak ciężko się jej pozbyć nawet z gładkich powierzchni, a co dopiero z laminatów z licznymi bardzo drobnymi elementami czy otworkami lub zagłębieniami. der8aeur doszedł do wniosku, że wykorzystanie do mycia zmywarki będzie najprostszą metodą pozbycia się wazeliny pomiędzy sesjami podkręcania i jak podkreśla youtuber nie ma ryzyka uszkodzenia sprzętu wodą, jeśli ten nie jest podłączony do zasilania. „Moglibyśmy zanurzyć to (kartę graficzną) całkowicie w wodzie i by przetrwało” - tłumaczy overclocker, dodając: „nie jest to żadnym problemem, o ile nic nie jest podłączone do prądu i w takim przypadku zmywarka nie stanowi zagrożenia”. Wysoka temperatura również nie powinna uszkodzić komponentów, które są akurat przystosowane do tego, by radzić sobie z takimi warunkami na co dzień.   

der8aeur radzi jednak wszystkim osobom, które chcą spróbować jego metody w domu, by najpierw usunąć wszystkie niepotrzebne komponenty (takie jak radiatory), a także baterię płyty głównej i zakryć gniazdo CPU dedykowaną osłonką. Poza tym, nie powinniśmy stosować żadnych detergentów, mydeł i innych dodatków w zmywarce - woda w zupełności wystarczy. Trzeba przy tym zaznaczyć, że pozbycie się wazeliny w zmywarce również nie należało do najprostszych, ponieważ po pierwszym myciu wciąż pozostało jej dużo na komponentach, więc der8aeur zmuszony był przeprowadzić kilka myć, które łącznie zabrały mu 5 godzin. Po tym zabiegu i osuszeniu komponentów przez noc sprzęt okazał się być całkowicie funkcjonalny. Mimo wszystko dalecy jesteśmy od doradzania naszym czytelnikom mycia komponentów PC w zmywarce, ale wydaje się, że jeśli tylko trzymamy się pewnych zasad, metoda ta rzeczywiście jest skuteczna i bezpieczna.

Pokaż / Dodaj komentarze do: der8aeur radzi użytkownikom PC mycie komponentów w... zmywarce

 0